1394/10/22 15:22

جنبه‌های زیبایی شناختی و اجتماعی مو

شاید یکی از علل اهمیت مو آن است که موهای سر به ندرت با لباس پوشانده می‌شوند و کاملاً در معرض دید است در نتیجه اولین مشخصه‌ای است که مردم به آن دقت می‌کنند. معمولا وقتی درباره مشخصات ظاهری یک فرد سوال می‌شود، مهم‌ترین نکته‌ای که به ذهن همه می‌رسد موهای اوست. قبل از رنگ چشم، شکل‌بینی و حتی گاهی اوقات قد و وزن، مردم درباره رنگ مو، آرایش مو، پرپشتی یا طاسی سر صحبت می‌کنند.
از اینروست که تاثیر مو در روابط اجتماعی انسان‌ها فوق‌العاده زیاد است. افرادی که مدل موی زشت و یا غیرعادی دارند در جامعه دچار مشکل می‌شوند. از سوی دیگر شیوه آرایش موهای ما بیانگر طبقه اجتماعی، حرفه‌ای، فرهنگی و مذهبی ماست. در حقیقت نوع آرایش، رنگ و اندازه موها از تصورات ذهنی افراد درباره خودشان نشات می‌گیرد و از دست دادن این وسیله ابراز وجود برای خیلی از مردان و زنان بسیار ناگوار است.
غالبا از دید افراد جامعه مردان کم مو یا طاس، اشخاص مسن، ضعیف و بی‌ثمری تلقی می‌شوند و در ارتقا شغلی نسبت به افراد پرمو کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. بعضا به افراد کم مو به چشم همسرانی ضعیف که از مردانگی کافی برخوردار نبوده و توان تامین مایحتاج زندگی را ندارند نگاه می‌شود.
نکته بسیار مهم آن است که گاه افراد کم مو نسبت به افراد پر مو اعتماد به نفس کمتری داشته، افسردگی شیوع بیشتری در آنها دارد، روابط اجتماعی کمتری دارند و کمتر در زندگی موفق می‌شوند.
مو به طرز عجیبی با تار و پود فرهنگی و تاریخی جامعه عجین شده و اسطوره‌های فراوانی در این باره شکل گرفته است مانند سامسون و دلیله (Samson and Delileh)، کلئوپاترا (Cleopatra)، هیپی‌ها و ... . در مذاهب مختلف داشتن یا نداشتن مو اهمیت زیادی دارد. مثلا راهبه‌ها تراشیدن موی سر را نشانه دل بریدن از مادیات و پیوستن به دنیای روحانی تلقی می‌کنند. برعکس برخی از گروه‌ها و فرقه‌های مذهبی هرگونه کوتاه کردن موها را به کلی منع می‌کنند.
در جامعه آمریکا مو نماد بسیار مهمی تلقی می‌شود. مثلا تعداد افراد طاس در کنگره آمریکا بسیار کمتر از حد معمول جامعه است. تنها رئیس جمهور طاس آمریکا در 50 سال گذشته آیزنهاور بود که به عنوان قهرمان جنگ محبوبیت بسیاری داشت. حتی در فیلم‌های کارتونی نیز قهرمانان داستان با موهای بلند و پرپشت نمایش داده می‌شوند. 
منابع :کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد