1394/10/22 15:26

رشد مو

در سطح پوست انسان دو نوع مو می‌روید: ضخیم و کرکی. موهای ضخیم، قطور، بادوام و پررنگ بوده و بخش اعظم موهای سر را تشکیل می‌دهند. موهای کرکی بسیار نازک، کوتاه و کم رنگ بوده و به موهای کودکانه معروف هستند و غالبا در حوالی خط موی پیشانی، در سرتاسر پوست سر و همچنین بصورت پرزهای روشن در سطح بدن دیده می‌شوند.
در روند طاسی، موها دچار یک نوع دگرگونی موسوم به کرکی شدن مو می‌شوند. در این دگرگونی، موهای ضخیم رفته‌رفته کوتاه‌تر، نازک‌تر و کم‌رنگ‌تر شده و نهایتا به موهای کرکی تبدیل می‌شوند. اگر شما به دقت به سر مردان طاس توجه کنید خواهید دید که در بسیاری از نواحی، موهای نازک و کرکی جایگزین موهای ضخیم و سالم شده است. این پدیده همان کرکی شدن مو است.
مشخصات فیزیکی مو شامل رنگ مو، صاف یا مجعد بودن و قطر موهاست. مشخصات فیزیکی موها در ظاهر فرد، شکل طاسی، مدل آرایش مو و نتیجه کاشت مو نقش مهمی دارد. مثلا موی آفریقایی تراکم کمتری نسبت به موی آسیایی دارد ولی به دلیل مجعد بودن، حجم زیادی داشته و بعد از کاشت مو پوشش مناسبی بر روی سر ایجاد می‌کند. از سوی دیگر موی آسیایی بسیار ضخیم است اما صاف بودن موی آسیایی و تفاوت زیاد رنگ تیره آن با رنگ روشن پوست در نتیجه کاشت مو تاثیری منفی می‌گذارد.
ضمائم مو در رشد و عملکرد ساقه مو نقش دارند. هر تار مو یک غده چربی دارد. چربی لازم برای نرم کردن ساقه مو توسط این غده تولید می‌شود. ضمنا یک عضله راست کننده مو نیز وجود دارد که در حالت خشم، ترس یا سرما منقبض شده و موها را به اصطلاح سیخ می‌کند. گرچه این عملکرد در انسان اهمیت چندانی ندارد ولی در سایر پستانداران به صورت راست شدن موهای گردن دیده می‌شود.
رشد و استراحت مو در سه مرحله صورت می‌گیرد: آناژن (anagen)، کاتاژن (Catagen) و تلوژن (Telogen). فاز آناژن مرحله رشد فعال مو است. همیشه حدود 85 تا 91 درصد موها در مرحله رشد قرار دارند. این مرحله حدود 2 تا 7 سال و بطور متوسط 3 سال طول می‌کشد. فاز کاتاژن گذرا بوده و فاز تلوژن مرحله استراحت یا نهفتگی موهاست. وقتی مو وارد مرحله استراحت می‌شود در حین شانه زدن و یا با فشار موی جدید در حال رشد از پوست سر بیرون می‌آید.
آخرین مطلب این فصل، کشف واحد آناتومیک و فیزیولوژیکی موها موسوم به فولیکولار یونیت یا واحد فولیکولی (Follicular Unit) است. در اوایل دهه 1980 مشخص شد که موها نه به صورت ساقه‌های منفرد بلکه در دسته‌های حاوی یک تا چهار (و به ندرت پنج) تار موی ضخیم رشد می‌کنند. به این موها، یک یا دو موی کرکی، یک غده چربی، یک ماهیچه راست کننده مو، اعصاب و عروق و غلافی از نسج همبندی نیز ملحق می‌شود. اگر موهای سر کوتاه شود می‌توان به کمک ذره‌بین خروجی هر یک از واحدهای فولیکولی از منافذ پوست را به راحتی مشاهده کرد.
کشف واحدهای فولیکولی به عنوان واحد دسته‌بندی طبیعی موهای سر اهمیت زیادی دارد. این کشف براستی جراحی کاشت مو را متحول کرده است. برهمین اساس امروزه  متخصصین پوست و مو عمل کاشت مو را با نتیجه کاملا طبیعی و غیرقابل تشخیص انجام می‌دهند. 
منابع :کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد