1394/10/23 14:57

مینوکسیدیل Rogaine) Minoxidil )

سال‌هاست که قرص مینوکسیدیل برای درمان فشار خون بالا تجویز می‌شود. از آنجاکه مصرف مینوکسیدیل با عوارض متعددی همراه است امروزه فقط در بیمارانی تجویز می‌شود که فشار خون بسیار بالای آنان به سایر داروها جواب نمی‌دهد. یکی از عوارض کم خطر اما ناراحت کننده مینوکسیدیل، رشد موهای زائد بر روی صورت و سایر نواحی بدن است. در نتیجه این فرضیه شکل گرفته است که استعمال موضعی مینوکسیدیل بر روی پوست سر منجر به رویش موها می‌شود. بر این اساس محلول مینوکسیدیل توسط شرکت دارویی Upjohn تولید شد. این دارو ریزش مو را در مناطقی که موها به شدت نازک و ضعیف شده‌اند کند می‌کند ولی موجب رویش مو در نواحی کاملا طاس و بی‌موی سر نمی‌شود. هنوز مکانیسم اثر مینوکسیدیل کاملا روشن نشده است. احتمالا این دارو فاز آناژن یا مرحله رشد موها را طولانی‌تر می‌کند، در نتیجه روند نازک شدن موها کند یا متوقف می‌شود (یاآوری می‌شود که در آلوپسی آندروژنتیک، فاز آناژن یا مرحله رشد موها رفته‌رفته کوتاه‌تر می‌شود).
پس از شروع مصرف مینوکسیدیل، 6 تا 12 ماه طول می‌کشد تا آثار درمانی آن ظاهر شود. در حقیقت برخی از بیماران تا زمان قطع دارو متوجه تاثیر آن نمی‌شوند. پس از قطع مینوکسیدیل ظرف 2 تا 3 ماه هرگونه رویش مجدد یا افزایش تراکم موها رفته‌رفته به وضعیت اولیه خود برمی‌گردد. به عبارت دیگر در مواردی که مینوکسیدیل موثر واقع می‌شود باید مصرف آن به صورت مادام‌العمر ادامه یابد تا نتایج درمانی آن حفظ شود. مینوکسیدیل در ریزش موی فرق و بالای سر موثر است ولی در طاسی جلوی سر و خط ریزش مو که از نظر زیبایی‌شناسی مهم‌ترین مناطق سر محسوب می‌شوند تاثیر کمتری دارد.
مینوکسیدیل در درمان ریزش موی سر خانم‌ها نیز موثر است، به ویژه آنکه ریزش مو در خانم‌ها غالبا به‌صورت کم‌پشتی پراکنده و منتشر دیده می‌شود. در این مورد نیز مصرف طولانی مدت دارو به کند یا متوقف شدن روند طاسی منجر می‌شود اما همانند مردان قطع دارو به بازگشت کامل نتایج مفید به‌دست آمده می‌انجامد. 
دستور مصرف مینوکسیدیل به صورت دو بار در روز است و ثابت شده که مصرف یک بار در روز آن بی‌تاثیر است. برخلاف تصور، رشد موها به دنبال استعمال مینوکسیدیل چندان چشمگیر نیست زیرا این دارو صرفا به ضخیم شدن موهایی که در روند طاسی نازک شده‌اند می‌انجامد و آنچه بیمار مشاهده می‌کند رویش موهای ظریف و پرز مانند است که معمولا چندان بلند نمی‌شوند.
بعضی از متخصصین پوست و مو به بیماران خود توصیه می‌کنند که قبل از کاشت مو و بلافاصله بعد از آن از مینوکسیدیل استفاده کنند به‌ویژه اگر قرار است که موها در مجاورت موهای موجود کاشته شود. بدین ترتیب ممکن است از ریزش موقتی موهای موجود  به علت شوک ناشی از عمل جلوگیری شود. اما برخی دیگر معتقدند که باید استعمال مینوکسیدیل یک هفته قبل از عمل قطع شود زیرا این دارو عروق خونی پوست را گشادتر کرده و ممکن است خونریزی حین عمل را افزایش دهد.
منابع :کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد