1394/10/23 14:52

روان‌شناسی ریزش مو

همه نگرانی افراد طاس بخاطر از دست دادن چیز مهمی است، اینطور نیست؟ برخی عقیده متفاوتی دارند و ناراحتی بیماران را به جریحه‌دار شدن غرور آنها نسبت می‌دهند. اجازه دهید لحظه‌ای از بحث مو به طور خاص فاصله بگیریم و در این مورد صبحت کنیم که انسان وقتی دچار نوعی فقدان می‌شود چه اتفاقی برای او می‌افتد؟
بدون شک همه در وهله اول سوگوار می‌شوند. نحوه سوگواری نیز به عوامل مختلفی مانند سن و جنس، تیپ شخصیتی، وضعیت روانی و فرهنگی و پس زمینه نژادی و قومی افراد بستگی دارد. مثلا اگر افرادی همسر خود را در اثر فوت یا طلاق، عضوی از بدن را در اثر سانحه، سینه خود را در اثر سرطان سینه و یا ثبات مالی خود را به علت تغییر شغل یا تنگناهای مالی از دست بدهند، هر یک به روش خود سوگواری خواهند کرد.
جامعه نیز غم و اندوه را تا حدی مجاز می‌شمارد اما بعد از ان همه ناگزیرند سرنوشت خود را بپذیرند. ممکن است میزان پذیرش افراد اندک و توام با بی‌میلی باشد و یا به خوبی نتوانسته باشند بر اندوه خود غلبه کنند ولی به زندگی ادامه می‌دهند.
در این میان افرادی وجود دارند که تصمیم می‌گیرند به‌ هیچوجه سرنوشت خود را نپذیرند. این گروه آستین‌ها را بالا زده و برای تسکین تالمات خود دست به کار می‌شوند. بدون شک کسی بیمار مبتلا به سرطان سینه را که به سراغ پروتز سینه می‌رود یا از کلاه‌گیس برای پوشاندن طاسی ناشی از شیمی درمان استفاده می‌کند سرزنش نمی‌کند. به همین ترتیب مردم شخص معلولی را که دست و پای مصنوعی دارد یا مردی را که بیضه خود را در اثر سرطان از دست داده و اکنون از بیضه سیلیکونی استفاده می‌نماید مسخره نمی‌کنند. انگیزه بیمار دچار سوختگی صورت که برای ترمیم جوشگاه‌ها اقدام به جراحی پلاستیک می‌کند توسط همه قابل درک است.
خوب ممکن است بگویید این اعضا جزو بخش‌های عملکردی بدن هستند و موضوع آنها از کاشت مو جداست. ولی آیا همه موارد این چنین است؟ مثلا خانم‌ها پس از یائسگی دیگر نیازی به سینه ندارند زیرا دوران شیردهی آنها از مدت‌ها قبل به اتمام رسیده است و یا آقای مبتلا به سرطان بیضه پس از بهبود بیماری دیگر نیازی به بیضه ندارد. بیمار سوختگی نیز از نظر عملکردی نیازی به پوست از بین رفته ندارد. 
در مورد ریزش مو نیز وضع به همین ترتیب است. برخی از مردان طاس هرگز در این باره احساس ناراحتی نمی‌کنند. آنها فکر می‌کنند که یک مرد طاس به اندازه کافی زیباست و حتی ممکن است همه موهای سر خود را بتراشند. یول برنر (Yul Brenner) هنرپیشه مشهور بعد از تراشیدن سر خود بخاطر بازی در فیلم «پادشاه و من» دیگر هرگز موهای خود را بلند نکرد و همه نقش‌های بعدی خود را با همان چهره جدید اجرا نمود. با این حال بسیاری از افراد کم مو نسبت به طاسی یا طاسی قریب‌الوقوع خود احساس بدی داشته و عمیقا از این موضوع رنج می‌برند. اعتماد بنفس این گروه بشدت افت می‌کند و دچار افسردگی و اضطراب شده و رفته‌رفته از اجتماع دور می‌شوند. آنها برای پنهان کردن طاسی سر از فعالیت‌هایی نظیر شنا یا دویدن یا هر کاری که با تعریق یا وزش باد همراه است دوری می‌کنند. بتدریج آنان از برقراری روابط صمیمی و نزدیک با دیگران نیز خودداری می‌کنند. همه این مسائل در سلامت فیزیکی و روانی افراد آثار مخرب دارد.
بطور خلاصه مردان و زنان انگیزه‌های زیادی برای ترمیم موهای از دست رفته خود دارند. انسان‌ها دوست دارند جوان بنظر برسند همانگونه که احساس جوانی می‌کنند. برخی از مردم فقط در صورت داشتن موهای زیبا احساس سلامت می‌کنند. برخی ترمیم مو را شرط لازم برای ورود به دنیای تجارت می‌دانند. خانم‌ها غالبا زنانگی خود را با داشتن موهای بلند و پرپشت می‌شناسند.
فارغ از انگیزه‌های پیچیده و چند لایه‌ای انسان، باید تصمیم‌گیری در خصوص کاشت موی طبیعی کاملا آگاهانه و توام با آموزش باشد. غالبا بیماران ناامید از درمان به راحتی بازیچه دست افراد سودجو می‌شوند که فقط به فکر درآمد فوری خود هستند در نتیجه ممکن است علاوه بر پرداخت هزینه‌های گزاف، به نتایج مطلوبی نیز نرسند.

منابع :کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد