1394/10/22 15:36

هورمون‌های مردانه

به طور طبیعی در بدن همه مردان و زنان، آندروژن‌ها یا هورمون‌های مردانه تولید می‌شود. شایع‌ترین هورمون‌های مردانه عبارتند از: تستوسترون، آندروستون دیون و دی هیدرو تستوسترون یا دی اچ تی (DHT). در مردان هورمون‌های مردانه توسط بیضه‌ها و غدد فوق کلیه و در زنان توسط تخمدان‌ها و غدد فوق‌کلیه تولید می‌شوند. وجود این هورمون‌ها در هر دو جنس بسیار مهم است ولی میزان هورمون‌ها در مردان بیشتر از زنان است. همین امر مسئول تفاوت‌های معمول دو جنس است.
تماس فولیکول‌های مو با هورمون دی اچ تی، در افرادی که زمینه ژنتیکی طاسی دارند، بتدریج منجر به آلوپسی آندروژنتیک می‌شود.
تماس فولیکول‌های مو با هورمون دی اچ تی چگونه اتفاق می‌افتد؟ هورمون تستوسترون توسط جریان خون به پوست سر می‌رسد. در سلول‌های فولیکول مو و در غدد چربی متصل به مو مقدار زیادی از آنزیمی به نام 5-آلفا-ردوکتاز 5-Alpha-Reductase وجود دارد. وظیفه این آنزیم تبدیل تستوسترون به دی اچ تی است. این پدیده اساس مکانیسم طاسی محسوب می‌شود. 
تنها داروی خوراکی موثر در درمان طاسی (پروپشیا Propecia یا فیناستراید Finasteride) نیز با مکانیسم فوق اثر می‌کند. آنچه این دارو انجام می‌دهد مهار یا کاهش فعالیت آنزیم 5-آلفا-ردوکتاز است. در نتیجه تستوسترون کمتر به دی اچ تی تبدیل شده و میزان دی اچ تی در فولیکول مو کاهش می‌یابد.
منابع :کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد