1397/03/19 14:27

ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای زمانی اتفاق می افتد که پیاز یا ماتریکس مو در اثر التهاب آسیب ببیند به این صورت که فولیکول های در حال رشد یا در فاز آناژن خیلی زود وارد فاز تلوژن شوند. این موضوع باعث می شود که ساقه مو نازک و ضعیف شود و بعد از اینکه به سطح پوست رسید بشکند.

ریزش موی سکه ای یک نوع بیماری است که فولیکول های مو از بین نمی روند اما بدن مو ها را اضافی تلقی می کند. موهای مبتلا که در حاشیه ناحیه طاس باقی مانده اند قاعدتا باریک هستند و ساقه طبیعی دارند.

علت اصلی و دقیق بیماری ریزش مو مشخص نمی باشد و به احتمال زیاد یک عامل ناشناخته باعث تحریک سیستم ایمنی شده است قابل ذکر است که در این بیماری مو های سفید نمی ریزند.

اگر از پوست قسمت بدون مو نمونه برداری انجام شود و زیر میکروسکوپ بررسی شود شاهد تجمع گلبول های سفید لنفوسیتی در اطراف پیاز مو خواهیم بود.

مبتلایان به ریزش موی سکه ای

غالبا اکثر افرادی که به ریزش موی سکه ای مبتلا هستند از هر لحاظ سالم هستند.

ممکن است این بیماری همراه با سایر بیماری که سیستم ایمنی بدن را درگیر می کند مانند التهاب تیروئید، لوپوس ، ویتیلیگو ، آدیسون، آنمی بدخیم ، کولیت اولسرو، دیابت نوع 1، آتوپی ( اگزمای سرشتی یا درماتیت آتوپیک ، آسم ، رینیت آلرژیک ) دیده شود.

ریزش موی سکه ای در افرادی که به بیماری سندرم دان مبتلا هستند بیشتر از سایر افراد اتفاق می افتد.

سیر بیماری ریزش موی سکه ای

سیر ریزش موی سکه ای غیر قابل پیش بینی است.

ممکن است فقط یک بار برای فرد اتفاق بیافتد یا در صورت دیگر بعد از بهبود یک ناحیه قسمت دیگر شروع به ریزش کند و ممکن است چندین بار تکرار شود و سال ها ادامه داشته باشد.

منابع :کاشت مو کرج
کلینیک پیوند مو و ابروی بهبد کرج