كلينيك تخصصي کاشت مو بهبد

كلينيك تخصصي کاشت مو بهبد

ریزش مو بعد از کاشت مو

کاشت مو در سال های اخیر بسیار مورد توجه افراد واقع شده است و با توجه به مزیت هایی که دارا می باشد مورد پسند قرار گرفته است. کاشت مو با استفاده از روش های مختلفی انجام می شود که پزشک، با توجه به خواست شما روشی مناسب را برای کاشت مو انتخاب و عملی می کند. ریزش مو بعد از کاشت مو امری طبیعی می باشد و به هیچ وجه جای نگرانی ندارد. اغلب افرادی که با روش های سنتی اقدام به کاشت مو می کنند بعد از 2 هفته بایستی بخیه های خود را بردارند.
بایستی در این مدت به توصیه های پزشک متخصص خود عمل کنند و ریز به ریز تمامی دستورات وی را انجام دهند. ریزش مو بعد از کاشت مو می تواند به عواملی که قبل از کاشت مو هم باعث ریزش می شد، بستگی داشته باشد و در این مرحله نیز باعث جلوگیری از رشد فولیکول مو در افراد باشد. با توجه به این امر پزشک مربوطه بایستی قبل از کاشت مو در افراد علل ریزش موهای سر فرد را بداند تا بر اساس آن مشکل ریزش را برطرف نماید و با این کار احتمال ریزش موهای کاشته شده را کاهش دهد.


دوره ریزش مو در کاشت مو

همانطور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم ریزش مو بعد از کاشت مو امری طبیعی است و در 97 درصد از بیماران رخ می دهد. ریزش مو بعد از کاشت مو در بازه 20 تا 35 روز ادامه می یابد. در اقدام کاشت مو، موها در 20 روز اول یک یا دو میلیمتر رشد می کند و 80 الی 100 درصد موهای کاشته شده بین 20 تا 35 روز شروع به ریزش می کند. این امر در تمامی روش های کاشت مو و در اغلب بیماران رخ می دهد به همین دلیل موضوع نگران کننده ای نمی باشد به استثنای افراد محدودی که بعد از کاشت مو هیچ گونه ریزشی مشاهده نمی کنند و دلیل این امر نیز شناخته نشده است.
این موضوع هیچ ارتباطی به سن بیمار و سرعت کاشت ندارد. موهای کاشته شده بعد از استراحت به مدت زمانی 90 الی 120 روز شروع به رشد مجدد می کند و پس از 6 ماه از اقدام کاشت مو تغییرات قابل توجهی در رشد موهای افراد مشاهده می شود.


چرا پس از کاشت مو، موها ریزش می کنند؟

یکی از سوالاتی که در مبحث کاشت مو برای افراد پیش می آید، این است که چرا پس از کاشت مو، موها ریزش پیدا می کنند؟ در پاسخ این سوال علاوه بر این که این امر، امری عادی است اما می توان گفت اگر قبل از اقدام به کاشت مو شرایط مناسب را دارا نباشید در این صورت به ریزش مو بعد از کاشت مو دچار خواهید شد. اگر شما نیز قصد کاشت مو را با استفاده از جدیدترین روش های کاشت مو در سر دارید به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا اطلاعاتی دقیق در مورد کاشت مو، انواع روش های کاشت مو و رعایت نکات مهم و ضروری قبل و بعد از کاشت مو به دست آورید.راهنمای برای جلوگیری از ریزش موهای کاشته شده

برای جلوگیری از ریزش مو بعد از کاشت مو و کسب نتیجه بهتر از کاشت مو بایستی نکات زیر را رعایت نمایید:

1- سن مناسب برای کاشت مو در آقایان 30 سالگی است و این امر به دلیل تغییر یافتن سطح هورمون ها می باشد
2-زیر نظر پزشک 2 ماه قبل و 6 ماه بعد از عمل کاشت مو از ویتامین های D، E، B5، B12 استفاده کنید.
3-برای جلوگیری از ریزش مو بعد از کاشت مو به تغذیه خود بسیار اهمیت دهید و از مصرف انواع غذاها و خوراکی هایی که علل ریزش مو می باشند خودداری کنید.
4-در خوراکی های خود از روغن زیتون و نارگیل استفاده نمایید.
5-هنگام استحمام از استفاده آب ولرم مایل به گرم خودداری کنید.

منتشرشده در مقالات

مناسب ترین روش پیوند مو برای هر فرد

روش هایی استاندارد پیوند مو کدام است ؟

پیوند مو روش های مختلفی دارد و با توجه به شرایط متقاضی پیوند مو و نظر پزشک ، روشی مناسب انتخاب می شود. در این مقاله سایت کلینیک کاشت موی بهبد به بررسی بهترین روش کاشت مو برای هر فردی خواهیم پرداخت تا با اطلاعات موردنیاز در این زمینه اقدام کنید.
قبل از بررسی روشهای پیوند مو به این نکته توجه داشته باشید برای اینکه از نتیجه هر روشی اطمینان داشته باشید بهتر است در یک کلینیک معتبر با پزشک متخصص و با تجربه ، پیوند مو انجام دهید و با خیال آسوده انتخاب روش پیوند مو را بر عهده پزشک بگذارید.
روش پیوند مو کاشت مو FUT بهترین روش پیوند مو است که در دو جلسه به فاصله یک سال باید صورت بگیرد. در روش کاشت مو FUT در یک جلسه موی زیادی برداشت خواهد شد و زمان پیوند مو کمتر است و از مزیت های آن تخریب کمتر موی متقاضی خواهد بود همچنین کاشت مو طبیعی تر جلوه خواهد کرد و تراکم مو بالاتری را در پیوند مو به دست آوریم.


روش کاشت مو کاشت مو FUT

کاشت مو کاشت مو FuTدر روش کاشت مو FUT برداشت مو از نوار کوچکی در ناحیه پشت سر صورت می گیرد که تحت بی حسی موضعی قرار گرفته است. معمولا محل برداشت تعداد 7000 تا 9000 تار مو ،  1500 تا 2500 گرافت دارد. محل برداشت مو در پشت سر با ظرافت خاصی ترمیم می شود و خط برداشت درست در مسیر رویش مو توسط پزشک انتخاب میشود  و باعث میشود محل ترمیم مشخص نخواهد شد.
تیم جراحی کلینیک تخصصی کاشت مو ، گرافت های فولیکول مو را زیر میکروسکوپ و به صورت واحدهای 1-2-3 تایی جدا کرده و برای کاشت آماده می کنند.
در این روش کل موهای سر تراشیده نخواهد شد و تنها آن قسمت که برای کاشت و برداشت لازم است کوتاه می شود و فولیکول هایی که آماده شده اند به صورت تکی و منظم از روی طرحی از قبل مشخص شده، کاشته خواهند شد.
زمان لازم برای عمل پیوند مو در این روش 3 الی 5 ساعت است که نسبت به روش ها دیگر کمتر است. انجام پیوند مو باید در بهترین کلینیک کاشت مو زیر نظر بهترین متخصص کاشت مو انجام شود تا فرآینده پیوند مو در هر مرحله به درستی و بدون اشکال انجام شود

روش کاشت مو کاشت مو FIT

کاشت مو کاشت مو FIT

عمل برداشت در روش پیوند مو کاشت مو FIT از ناحیه بانک مو متقاضی انجام می شود یعنی پشت سر و بالای گوش ها و به وسیله پانچ صورت خواهد گرفت و سپس به وسیله پانچ عمل پیوند مو انجام می شود. با توجه به نیاز هر فرد از هر 5-3 واحد فولیکولی که در بانک مو وجود دارد یکی خارج خواهد شد.
در روش کاشت مو کاشت مو FIT بعضی از بخش ها شبیه روش کاشت مو FUT است که با ایجاد شکاف های ریز، گرافت ها کاشته خواهند شد. در روش غیر ترکیبی این روش مناسب افرادی خواهد بود که ناحیه کاشت موی آن ها کوچک  و محدود است و یا افرادی که کاشت مو را برای بخش هایی مثل صورت، ابرو و زخم های قدیمی می خواهند.


کدام روش پیوند مو برای چه نوع افرادی مناسب است ؟

توضیحات و فراینده کار دو روش استاندارد پیوند مو را گفتیم اما مناسب بودن به شرایط فردی هم بستگی دارد
روش کاشت مو FIT مناسب تر برای افرادی است که از جراحی ترس دارند و نمی خواهید عمل بخیه زنی و بخیه کشی برای شان انجام شود و از خط بخیه در پشت سرتان نگران هستید
اگر مقدار مورد نیاز مو کم باشد مثلاً برای کاشت سبیل، ابرو، ریش و ناحیه اسکار روش کاشت مو FIT مناسب تر است. در صورت ناکافی بودن بانک مو پشت سر و نیاز به برداشت موی بدن روش کاشت مو FIT مناسب است

روش کاشت مو FUT مناسب برای افرادی که نمی خواهید موهای سرش تراشیده شود زیرا در روش ترکیب کل موهای فرد باید تراشیده شود.
و اگر بیمار جلوی سرش خالی شده است و خط موی جلوی سر ندارد، بهترین روش کاشت مو FUT است زیرا که دارای ظرفیت های خاصی در کاشت نسبت به روش کاشت مو FIT است و برای طراحی خط مو و کاشت جلوی سر مناسب تر است. اگر مقدار مویی که در یک جلسه نیاز است بالا باشد روش کاشت مو FUT بهتر از روش دیگر جواب خواهد داد و تراکم های بالاتری را با استفاده از آن می توان انجام داد.

سرعت و زمان لازم برای پیوند مو

طول مدت عمل در روش کاشت مو FIT نسبت به کاشت مو FUT بیشتر است و ده ساعت و یا بیشتر زمان لازم دارد در صورتی که در روش کاشت مو FUT تنها به 5-3 ساعت زمان نیاز خواهد بود تا پیوند مو انجام شود.

منتشرشده در مقالات

ریزش مو علتهای مختلفی دارد و مسئله ای است که افراد در سنین مختلف آزار می‌دهد. بعضی  از مشکلات قابل درمان هست و برای بعضی هنوز درمان موثری یافت نشده است. با توجه به اهمیت این موضوع، مقاله دیگر در سایت کلینیک تخضصی کاشت مو بهبد در ادامه خواهیم داشت تا از روش‌های جلوگیری ریزش مو صحبت کنیم


نشانه ریزش مو

در هر طول 24 ساعت شبانه روز، به طور متوسط 50  تا 100 تارمو از موی سر همه‌ افراد می ریزد. در حالت عادی تارهای موی جدید با موهای ریخته شده جایگزین شده و تراکم مو ثابت می‌ماند. در حالتی که بین ریزش مو و رشد مو تعادل نباشد و ریزش موها بیشتر از رشد موها باشد ، گفته میشود فرد دچار ریزش مو شده است. پس موی سر همه افراد می‌ریزد ولی ریزش مو به شرایطی گفته می‌شود که تراکم موها کاهش یابد.
در شرایط عادی که بیماری خاصی نباشد ریزش مو به صورت تدریجی است و تا زمانی که تراکم موهای سر تا حد قابل توجهی کم نشود، متوجه آن نمی‌شویم. زمان شروع درمان برای جلوگیری از ریزش مو اهمیت زیادی دارد. هرچه سریعتر برای درمان ریزش موی خود اقدام کنید، احتمال درمان موثر بیشترمی‌شود

شایع ترین علائم ریزش مو در اکثر افراد :

هنگام شانه‌ کردن موها یا بستن مو، مقدار زیادی مو جدا شود
ریزش دسته جمعی تارموهای بعد از استحمام
کنده شدن سریع موها به هنگام کشیدنشان
بعد از خواب شبانه ، ریختن تعداد زیادی مو بر روی بالشت
در این وضعیت مراجعه به پزشک متخصص مو برای بررسی‌های بیشتر لازم است. گاهی ریزش مو نشانه‌ ای از یک بیماری زمینه‌ای است

اهمیت جلوگیری از ریزش مو :

ریزش مو فقط در آقایان اتفاق نمی‌افتد و خانم‌ها نیز از این مشکل در امان نیستند  و ریزش مو پدیده‌ی شایعی است و در هر سنی، از نوزادی تا سالمندی ممکن است اتفاق بیفتد.

 • تاثیر ریزش مو در ظاهر و زیبایی

بدون شک طاسی سر در زیبایی ظاهری افراد تاثیر دارد موهای پرپشت علاوه بر اینکه نشانه‌ای جوانی و شادابی است، باعث زیبایی دوچندان می‌شود. در صورتی که ریزش مو در هر فردی اتفاق بیفتد، زیبای ظاهری فرد هم کم میشود  

 

 • تاثیر ریزش مو در روحیه و روان

با توجه به جنبه تاثیر زیبایی در ریزش مو و تاثیر این مسئله بر زیبایی ظاهری، ممکن است فرد به دلیل خجالت یا ناراحتی از وضع ظاهری خود، از حضور در بسیاری از موقعیت‌های شغلی، تحصیلی، تفریحی یا اجتماعی اجتناب کند. این موضوع در سنین پایین و در جوانان، دارای اهمیت ویژه‌ای است. چون این گروه سنی پذیرش کمتری برای این موضوع و اعتماد به نفس آسیب‌پذیرتری دارند.
البته برخی با سر طاس شبیه هنرپیشه‌های هالیوودی می‌شوند. آن‌ها از این قاعده مستثنا هستند. ولی بیشتر افراد با از دست دادن موهای سر، احساس ناخوشایندی نسبت به ظاهر خود پیدا میکنند و اعتماد به نفسمان کم می شود. پس جلوگیری از ریزش مو بسیار مهم است.تغذیه‌ی مناسب برای جلوگیری از ریزش مو :

یکی از دلایل اصلی که شرایط ریزش مو را ایحاد میکند تغذیه مناسب است  به صورت خلاصه وضعیت سلامت موهای یک فرد تا حدودی مربوط به تغذیه‌ فرد می شود. برای جلوگیری از ریزش مو و حفظ سلامت آن، باید مقادیر کافی از ویتامین‌ها، پروتئین‌ها  و مواد معدنی در رژیم غذایی وجود داشته باشد
اما در رژیم‌های غذایی علاوه بر مواد مغذی، میزان کالری مصرفی هم مهم است کاهش ناگهانی و افراطی کالری مصرفی روزانه باعث ریزش مو می‌شوند. البته ریزش موی ناشی از رژیم‌های غیراصولی بعد از بازگشت به یک برنامه‌ی غذایی سالم، درمان شده و رشد موها از سر گرفته می‌شود. ولی رشد موها بسیار آهسته خواهد بود شاید یک سال طول بکشد که دوباره سری پرمو داشته باشید.
اگر قصد رژیم گیاهخواری را دارید، با متخصصان تغذیه در مورد مکمل های مورد نیاز صحبت کنید تا اقدامات لازم برای جلوگیری از ریزش مو را یاد بگیرید. چون برخی از مواد مورد نیاز برای سلامت مو فقط در منابع حیوانی وجود دارند. به طور مثال بیشتر کسانی که رژیم‌های گیاهخواری پیروی می‌کنند، با کمبود ویتامین D مواجه هستند.

مواد مغذی مهم برای مو :

برای حفظ و سلامت موها در رژیم غذایی مصرف مرغ و گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ و حبوبات را حتما در نظر بگیرید چون مهم‌ترین منابع پروتئین در رژیم غذایی هستند ، تارهای مو از جنس پروتئین هستند؛ بنابراین کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث ایجاد مشکلاتی در روند ساخت مو می‌شود. مصرف مقادیر کافی پروتئین برای جلوگیری از ریزش مو اهمیت ویژه‌ای دارد.
همچنین برای حفظ و سلامت موها کلسیم و منیزیم به مقدار مناسب در رژیم غذایی اهمیت دارد لبنیات حاوی مقدیر کافی از کلسیم و منیزیم می باشد
علت دیگه که می‌تواند موجب ریزش مو شود کمبود آهن است کمبود آهن علاوه بر ایجاد کم‌خونی و خستگی، باعث ریزش مو هم میشود مصرف مقادیر کافی آهن برای خانم‌های در سن قاعدگی اهمیت ویژه‌ای دارد. در صورتی که مقادیر آهن رژیم غذایی کافی نباشد، مصرف مکمل‌ها‌ی آهن توصیه می‌شود.
کمبود برخی ویتامین‌ها میتواند در ریزش مو تاثیر بگذارد. ازجمله ویتامین های گروه ب، به خصوص بیوتین، در جلوگیری از ریزش مو و سلامت موها نقش مهمی دارند. به طوری که در ترکیب بسیاری از مواد آرایشی بهداشتی که برای مو ساخته می‌شود، ویتامین B6 و بیوتین وجود دارد. منابع غنی از بیوتین شامل تخم مرغ و جگر، جوانه‌ی گندم، از نظر ویتامین B6 ماهی، جگر،  زرده‌ی تخم مرغ و جوانه‌ی گندم است.
در برخی از رژیم‌های غیراصولی، مصرف روغن به طور کلی ترک می‌شود. این در حالی است که مصرف اسیدهای امگا 6  و چرب امگا 3  در حفظ سلامت موها اثرگذار است. اسید چرب امگا 6  در روغن آفتابگردان، روغن ذرت و روغن کانولا و اسیدهای چرب امگا 3  در روغن کانولا، روغن سویا و روغن ماهی به مقادیر زیاد وجود دارد. مصرف به ‌اندازه‌ی این روغن‌ها را در نظر داشته باشید.
آنتی‌اکسیدان‌ها نقش مثبت  بر استحکام تارهای مو دارد. آنتی‌اکسیدان‌ با اثر بر فولیکول‌ مو، استحکام تارهای موی تازه ساخته شده را افزایش می‌دهند. ویتامین E، ویتامین C و عنصر سلنیم، آنتی‌اکسیدان‌های معروف هستند. این مواد به مقادیر فراوانی در میوه‌جات و سبزیجات وجود دارند.


کاهش استرس برای جلوگیری از ریزش مو :

اگر در زندگی خود استرس زیاد را تجربه می‌کنید، بدانید که سلامت موهای شما در خطر است. شکنندگی موهای در شرایط پر از استرس افزایش خواهد یافت، تارهای موی نازک خواهد شد و فعالیت فولیکول‌های مو برای ساخت تارهای موی جدید دچار اختلالاتی خواهد شد. اگر دچار استرس شدید هستید برای جلوگیری از ریزش مو استرس خود را مدیریت کنید. برای کاهش استرس‌های خود می‌توانید از خانواده، دوستان، مشاوران روانشناس یا کارگاه های آموزشی برای مدیریت استرس استفاده کنید.
تریکوتیلومانیا یا اختلال وسواسی موکنی  یکی از بیماریهای روانپزشکی که می‌تواند باعث ریزش موها شود. در این بیماری فرد به صورت غیر ارادی اقدام به کندن موهای سر و صورت خود می‌کند. استرس یکی از مهمترین عوامل تشدید و حتی ایجاد این بیماری است.

ریزش مو براثر آسیب به پیاز مو :

گاهی براثر آسیب دیدن پیاز مو یا ساقه‌ مو باعث کنده شدن تار مو از پوست سر می‌شود در حالت اول که در آلوپسی آندروژنی شاهدش هستیم، طاسی دائمی ایجاد می‌شود. در حالت دوم طاسی موقف بوده و دوباره موها رشد می‌کنند.
برای جلوگیری از ریزش مو علاوه بر مراقبت از ارگان‌های موساز، مراقب خود تار مو هم اهمیت دارد. ساقه‌ یا شفت مو بخشی از تار مو است که با چشم مشاهده می‌شود، پیاز و فولیکول مو هم ارگان‌های کوچکی هستند که درون پوست قرار دارند و مو می‌سازند.


عواملی که باعث آسیب به ساقه‌ی مو شوند :

 • آسیب حرارتی به دلیل از سشوار، اتو مو، ابزار حرارتی فر کردن و …
 • ریزش موی کششی به دلیل سفت بستن، بافتن یا کشیده شدن موها
 • استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی کم کیفیت
 • استفاده‌ی بیش از حد از رنگ‌های مو، ژل‌های حالت دهنده، تافت، صاف کننده‌های و لخت کننده‌های مو


هشدار و توصیه ها برای جلوگیری از ریزش مو :

توصیه برای ریزش مو:

 • استفاده از شامپوی مناسب


همانطور که در بخش قبل گفتیم، یکی از دلایلی اصلی ریزش مو به دلیل آسیب دیدن ساقه‌ی مو است. یعنی فرد از نظر تولید مو مشکلی ندارد ولی به دلیل مراقبت‌ ضعیف از موهای سر، دچار ریزش مو شده است. شامپوی مناسب برای جلوگیری از ریزش مو توصیه می‌شود. اگر موهای خشک و وزی دارید، باید از شامپوهای نرم کننده استفاده کنید تا موهایتان بیش از حد خشک و شکننده نشوند. سعی کنید از شامپوهای باکیفیت و برندهای معتبر استفاده کنید.

 • شانه کردن مرتب و هر روز

اگر هر روز و مرتب موهای خود را با لطافت شانه کنید، این کار موجب افزایش خون‌رسانی به فولیکول‌های مو می‌شود. وظیفه‌ی ساخت و نگهداری تارهای مو با فولیکول های مو است. با شانه کردن روزانه، سلامت موهای خود را حفظ خواهید کرد.

 

 • خشک خود مو

آسیب‌پذیرترین زمان برای مو در حالتی است که  موها خیس هستند. به همین دلیل بسیاری از پزشکان پوست و مو توصیه می‌کنند که اجازه دهیم موها به طور طبیعی خشک شوند و از سشوار یا دیگر وسایل برای خشک کردن موها استفاده نکنیم. اگر از سشوار استفاده می‌کنید، مراقب باشید که تا حد امکان، حرارت کمی به موها وارد شود. آسیب حرارتی یکی از شایع‌ترین علل آسیب دیدن ساقه‌ی مو و طاسی‌های موقت و دایم است.


هشدار در ریزش مو

 • آسیب‌های کششی

از جمله علل ریزش مو در خانم‌ها و آقایان ریزش موی کششی (Traction alopecia) است که موهای خود را سفت می‌بندند یا می‌بافتند. این شکل ریزش مو بیشتر در خانم‌های مشاهده می‌شود که دم اسبی‌های سفتی در بالای سر می‌بندند یا موهای خود را به سبک بافت آفریقایی می‌بافند.در این حالات فشار زیادی به ساقه‌ی مو وارد شده و موها از سر جدا می‌شوند. گاهی این کشش به حدی شدید است که موجب زخم شدن پوست سر و تشکیل اسکار می‌شود که می‌تواند به طاسی دائمی منجر شود. برای جلوگیری از ریزش مو از این دست مدل‌های مو برای طولانی مدت پرهیز کنید.


استفاده از کلاه شخصی و حوله :

موها به دلیل تماس زیاد با محیط اطراف، یکی از آسیب‌پذیرترین اعضای بدن هستند. یکی از این آسیب‌ها، عفونت‌های مختلف است. پس رعایت بهداشت شخصی برای جلوگیری از ریزش مو مهم است.
عفونت‌های قارچی شایع‌ترین عفونتی که موها را درگیر می‌کند، در علم پزشکی به آن “تینه‌آ کاپیتیس” ( Tinea Capitis ) گفته می‌شود. عامل این بیماری، گروهی از قارچ‌ها به نام درماتوفیت‌ها هستند. محیط مساعد برای رشد این قارچ‌ها، محیط‌های گرم و مرطوب است. به شدت مسری این بیماری است و می تواند از یک شخص به شخص دیگری به راحتی منتقل شود.
استفاده از کلاه،  حوله، بالشت و شانه‌ی آلوده به این قارچ‌ها از راه‌های ابتلا به این بیماری است. ریزش مو علامت شایع‌ ابتلا به عفونت قارچی است که معمولا در مناطق مختلف به شکل دایره‌های مشخص یا سکه‌ای دیده می‌شوند. ناحیه‌ی دچار ریزش مو می‌تواند دردناک باشد. بزرگ شدن غدد لنفاوی سر و صورت و تب خفیف از دیگر علائم این بیماری است.
به کمک معاینه‌ میتوان این بیماری عمدتا بالینی را تشخیص داد. گاهی نمونه برداری از پوست سر برای انجام آزمایش قارچ شناسی نیاز است. با داروهای ضد قارچ مثل گریزئوفولوین، تربینافین یا فلوکونازول به مدت ۴ تا ۶ هفته میتوان این عفونت را  درمان کرد.


بررسی داروها مصرفی برای جلوگیری از ریزش مو :

ریزش مو می‌تواند یک عارضه‌ی دارویی باشد. داروهای شیمی درمانی یا داروهای ضد سرطان از معرو‌ف‌ترین داروهایی هستند که باعث ریزش مو می‌شوند. این داروها سلول‌های سریع‌التقسیم را مهار می‌کنند که شامل سلول‌های سرطانی و همچنین سلول‌های فولیکول مو می‌شود. در این مورد جای نگرانی زیادی نیست چون بعد از قطع مصرف این داروها، ریزش مو متوقف شده و موهای شما دوباره رشد می‌کنند. روش درمانی دیگری که در سرطان استفاده می‌شود و می‌تواند موجب ریزش موها شود، روش پرتودرمانی است که ریزش موی ناشی از آن هم موقتی است.
تعداد زیادی از داروهای دیگر به جز داروهای شیمی درمانی هم می‌توانند باعث ریزش مو شوند. پس برای جلوگیری از ریزش مو باید نگاهی به لیست داروهای مصرفی خود بیندازید. مانند داروهای شیمی‌درمانی، ریزش موی ناشی از داروهای دیگر هم موقتی است و بعد از قطع مصرف دارو برطرف می‌شود. توجه داشته باشید که عوارض جانبی داروها در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است دارویی در شما باعث ریزش مو شود ولی در افراد دیگر چنین تاثیری نداشته باشد.
یکی از دسته‌های دارویی پرمصرف داروهای ضدبارداری هستند که ریزش مو می‌تواند یکی از عوارض آن‌ها باشد. تعادلی که در حالت عادی بین انواع مختلف هورمون‌های جنسی در بدن وجود دارد، در چرخه‌ی رشد مو اهمیت زیادی دارد. داروهای ضدبارداری با بر هم زدن این تعادل، می‌توانند باعث ریزش مو شوند.
داروهایی که باعث ریزش مو می شوند، لیست بسیار طولانی دارند و نام بسیاری از داروهای و پرکاربرد و رایج در آن دیده می‌شود. اگر به تازگی مصرف دارویی را شروع کرده‌اید و پس از مدتی ریزش موهای شما افزایش پیدا کرده است، به پزشک معالج خود مراجعه کنید و این موضوع را مطرح کنید. در موارد برای جلوگیری از ریزش مو می‌توان با نظر پزشک مصرف داروی مشکوک را قطع و یک داروی دیگر جایگزین آن کرد.علائم ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها براثر ریزش مو :

در بخشهای ابتدای این مقاله به ریزش مو و نشانه بیماری خاص اشاره شد  که ریزش مو می‌تواند یکی از علائم ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها باشد. بنابراین در صورتی که پس از مراجعه به پزشک و انجام بررسی‌های لازم، تشخیص بیماری خاصی برای شما داده شد، شروع به درمان بیماری موردنظر کنید
تعدادی از بیماری‌هایی که با ریزش مو در ارتباط هستند :


کم کاری غده‌ی تیروئید
کم‌کاری تیروئید به بیماری گفته می‌شود که در آن ساخت هورمون‌های تیروئید توسط غده‌ی تیروئید کاهش می‌یابد.
در  افراد مبتلا به کم کاری غده‌ی تیروئید داروهای جایگزین هورمون تیروئید مانند لووتیروکسین تجویز می‌شود که در جلوگیری از ریزش مو ناشی از کم کاری تیروئید هم بسیار موثر است. ریزش موی ناشی از این بیماری موقتی است و در فاصله‌ی چند ماه پس از شروع درمان، بهبود می‌یابد. برای تشخیص بیماری معمولاً از آزمایش‌های خونی استفاده می‌شود
علائم شایع‌ این بیماری عبارت‌اند از:

 • ریزش مو
 • چاقی
 • خشک شدن پوست
 • ضعف و خستگی
 • کند شدن حرکات و رفلکس‌ها
 • پف کردن صورت


سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا پیکوز (PCOS)
این بیماری در خانم‌ها و پس از سن بلوغ مشاهده می‌شود و در آن به دلیل افزایش ترشح برخی از هورمون‌های جنسی مانند هورمون‌های آندروژنی، تعادل بین هورمون‌های جنسی به هم می‌خورد. معروف‌ترین هورمون‌های آندروژنی، هورمون تستسترون و دی‌هیدروتستسترون هستند که به هورمون‌های جنسی مردانه معروف‌اند. این‌ هورمون‌ها در آقایان بیشتر ترشح می‌شوند ولی در خانم‌ها هم وجود دارند.
برهم خوردن تعادل میان هورمون‌های جنسی باعث ایجاد علائم مختلفی می‌شود که شامل اختلال در چرخه‌ی قاعدگی، آلوپسی آندروژنی، پرمویی بدن، چاقی و آکنه است. پیکوز عمدتاً باعث پرمویی شده ولی در برخی افراد هم موجب ریزش مو با الگویی مشابه آلوپسی آندروژنی می‌شود. متاسفانه درمان مشخصی برای این بیماری وجود ندارد ولی با استفاده از راه‌های جلوگیری از ریزش مو ممکن است.


منتشرشده در مقالات

 شوره سر چیست

شوره سر، یک اختلال رایج و مزمن پوست می باشد. نشان های آن پوسته پوسته شدن پوست کف سر است. با اینکه شوره‌ سر مشکلی مسری یا جدی نیست، اما ظاهری ناخوشایند دارد. برای همین است که درمان شوره سر و رفع شوره و خارش سر یکی از مهم ترین دغدغه‌های افرادی است که به ظاهر خود اهمیت می‌دهند.

در بیشتر موارد اگر شوره سر خفیف باشد به راحتی می‌توان شوره‌‌ سر را کنترل کرد. ار جمله با استفاده‌‌ی روزانه از شامپوی ملایم رفع شوره سر میتوان مشکل را حل کرد؛ اما اگر مشکل جدی باشد، شامپوهای درمانی مؤثرند
در سایت کلینیک تخصصی کاشت موی بهبد قصد داریم این موضوع را به صورت کامل بررسی کنیم تا اگر مشکل جدی شوره سر دارید برطرف شود

 

تشخیص شوره سر :

 • پولک‌های چرب و سفید روی مو و شانه‌‌ها
 • خارش پوست سر
 • پوسته پوسته شدن پوست سر

 همان طور که می‌دانید، وسایل گرمایشی داخل خانه باعث خشکی پوست می‌شوند، پس، ممکن است این اختلال در پاییز و زمستان تشدید شود؛ اما در طول تابستان بهبود ‌یابد.


علت شوره سر در افراد مختلف چیست؟

 • حساسیت به محصولات مراقبت از مو (درماتیت تماسی)

گاهی، حساسیت به مواد مشخصی در محصولات مراقبت از مو یا رنگ‌ مو می‌تواند موجب قرمزی، پوسته پوسته شدن و خارش پوست سر شود.

 • شستن موها

اگر موهایتان را به طور مرتب نشویید، چربی و سلول‌های پوست سر تجمع پیدا می‌کنند و پوست سر شوره می‌‌زند.

 • پوست چرب و حساس (درماتیت سبوره‌ای)

این اختلال، یکی از رایج‌ترین علل بروز شوره سر بوده و نشانه‌ های آن، پوست قرمز و چرب است که با پوسته‌های سفید یا زرد پوشیده شده است. درماتیت سبوره‌ای ممکن است بر پوست سر و نواحی که در آن‌ها غدد چربی فراوان هستند، اثر بگذارد؛ مانند ابروها، اطراف بینی، پشت گوش‌ها، استخوان جناغ سینه، کشاله‌ی ران و گاهی زیر بغل.

 • مخمرهایی شبیه قارچ (مالاسه زیا)

ماساله زیا روی کف سر بسیاری از افراد بزرگسال زندگی می‌کند؛ اما در برخی افراد موجب سوزش و خارش پوست سر می شود. همچنین رشد سلول‌های پوست را بیشتر می کند.
در نتیجه، سلول‌های اضافی پوست می‌میرند، می‌ریزند و به صورت پوسته های سفید روی مو یا لباس دیده می ‌شوند. هنوز مشخص نشده است که چرا مالاسه زیا موجب تحریک پوست کف سر در بعضی افراد می شود.

راههای برای کاهش احتمال بروز شوره :


نور آفتاب و شوره سر :

ممکن است نور آفتاب برای شوره مناسب باشد، اما به دلیل اینکه اشعه‌ی فرابفنش به پوست آسیب زده و احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد، از حمام آفتاب اجتناب کنید؛ در عوض، ساعاتی را بیرون از خانه سپری کرده و حتماً کرم ضد آفتاب به صورت و بدنتان بزنید.


مرتب از شامپو استفاده کنید :

اگر پوست سرتان چرب است،برای درمان شوره سر چرب استفاده‌ی روزانه از شامپو می‌تواند از بروز شوره جلوگیری کند.

استرس و بروز شوره سر :

استرس بر سلامت کل بدن تأثیر می‌گذارد و ما را در معرض ابتلا به بیماری‌ها قرار می ‌دهد. استرس حتی می‌تواند باعث بروز شوره شود یا علائم آن را تشدید کند.

 

درمان شوره‌ سر :

برای رفع شوره‌ سر خفیف، هر روز با شامپوهای ملایم سر خود را بشویید. با این کار سلول‌های مرده پوست روی هم انباشته نمی‌شوند و چربی پوست سر کنترل می‌شود.

در صورت مؤثر نبودن شامپوهای معمولی یا برای درمان سریع شوره سر، می‌توانید از شامپوهای ضد شوره‌ استفاده کنید؛ اما توجه کنید که تمامی این شامپوها یکسان نیستند، باید آن‌ها را امتحان کنید تا شامپویی را بیابید که برایتان مؤثر است.

اگر پس از استفاده از محصولی، دچار خارش، قرمزی و سوزش پوست سر شدید، دیگر از آن محصول استفاده نکنید. اگر واکنشی آلرژیک مانند راش پوستی (دانه‌های قرمز رنگ، برآمده و ریز به طور وسیع)، کهیر یا اختلال تنفسی را تجربه کردید، خیلی سریع به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

 • تمام دستورالعمل‌های روی شامپوهایی را که استفاده می‌کنید، بخوانید و به آن‌ها عمل کنید؛ زیرا برخی از شامپوها باید چند دقیقه روی سر بمانند، در حالی ‌که برخی دیگر را باید به سرعت با آب بشویید.
 • اگر یک شامپو در مدت زمان معینی تأثیر داشته و پس از آن تأثیرش را از دست داده است، سعی کنید یکی در میان از دو نوع شامپوی ضد شوره، استفاده کنید.

 • شامپوی قطران زغال سنگ می‌تواند رنگ موی بلوند، خاکستری یا سفید را تغییر دهد؛ پس اگر رنگ موهایتان روشن است، بهتر است از شامپوی ضد شوره‌ی دیگری استفاده کنید.
 • شامپوی کل تار (قطران زغال سنگ) ممکن است باعث حساسیت بیشتر پوست کف سر به نور خورشید شود. اگر از این نوع شامپوی ضد شوره استفاده می‌کنید، هنگام بیرون رفتن حتماً باید سر خود را با یک کلاه بپوشانید. همچنین، اگر ممکن است در سایه حرکت کنید.
 • در آغاز درمان، هر روز یا یک روز در میان از بهترین شامپو برای شوره سر خود استفاده کنید. سپس، در صورت نیاز، استفاده از آن را به دو یا سه روز در هفته کاهش دهید.


اگر چند هفته از شامپوها استفاده کرده‌اید اما هنوز آثار شوره روی شانه‌ هایتان نمایان است، به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید متخصص پوست و مو  می‌تواند مشکل را به خوبی تشخیص دهد و مناسب ‌ترین برنامه درمانی را برایتان تجویز کند.

برای درمان شروه سر درمان های سنتی و گیاهی نیز میتواند کمک کند که در مقاله دیگه این موضوع را هم بررسی میکنیم اما یکی از راحترین راههای که نیاز به هیچکدام از روشهای فوق ندارند ماساژ پست سر است


پوست سرتان را ماساژ دهید :

شاید شما بدانید که ماساژ صحیح چه محاسنی می‌تواند برای بدن شما داشته باشد. پوست سر شما نیز اگر از شوره آزرده باشد، می‌تواند از مزایای ماساژ بهره مند گردد. از روغن‌های طبیعی مثل روغن نارگیل، بادام وجوجوبا (درختچه‌ای است که بومی برای بیابان سونورا است، و در موهاوی و باخا کالیفرنیا، بیابان آریزونا، کالیفرنیا، و مکزیک یافت می‌شود)، با قطره چکان یا قلموی رنگ مو مستقیما به پوست سرتان بزنید و به آرامی ماساژ دهید. این درمان آرامش بخش، به ازبین رفتن پوسته‌های سر و تسکین پوست سرتان کمک می‌کند. فقط مراقب باشید که پوست سرتان را خراش ندهید یا خیلی محکم ماساژ ندهید.


در ادامه به ترکیبات شامپو ضد شوره میپردازیم که اصلی ترین روش درمان شوره سر می باشد


ترکیبات شامپو ضد شوره سر :

 • پیروکتون اولامین :

پیروکتون اولامین، ماده ای ضد شوره‌ است. این ماده خواص ضد قارچی دارد و در کنترل علت اصلی ایجاد شوره سر ، یعنی قارچ‌هایی به نام مالاسه زیا گلوبوسا، مؤثر است.

 • سالیسیلیک اسید :


این «اسکراب پوست کف سر» به از بین بردن پوسته‌ ها کمک می کند، اما ممکن است موجب خشکی پوست سر و در نتیجه، پوسته پوسته شدن بیشتر آن شود. بعد از استفاده از شامپوهای حاوی این ماده می توانید از نرم کننده استفاده کنید.

 

 • کل‌تار (قطران زغال سنگ) :

این ماده به درمان مشکلاتی مثل شوره، درماتیت سبوره‌‌ای و پسوریازیس کمک می‌کند. این ماده، سرعت مرگ و پوسته پوسته شدن سلول‌‌های پوست را کاهش می‌دهد. اگر رنگ موی شما روشن است، ممکن است این نوع شامپو، رنگ موهایتان را از بین ببرد.


منتشرشده در مقالات

علت کاشت ابرو

همه افراد از ابروهای ضخیم و پرپشت برخودار نیستند. در صورتی که شما یکی از آن افراد هستید، کاشت موی ابرو را مد نظر قرار دهید .

کاشت موی ابرو چیست؟

کاشت ابرو روش جراحی کاشت دائمی یا تنظیم ظاهر و شکل ابروی است. در این روش کاشت ابرو از هر بخش بدن از قبیل پا، پشت گردن و غیره موی مجزا برداشت می شود و به ابرو پیوند زده می شود. بهترین ناحیه برای برداشت مو ، موی پشت سر ( پشت گوش) است، چون شباهت بیشتری با موی ابرو دارد. همچنین پیوند مو ابرو بر روی افرادی انجام می شود که به دلایل مختلف موی ابروی خود را از دست داده اند.

عوارض کاشت ابرو

پیوند موی ابرو یک پیوند مو کوچک است. و عوارض جانبی کمی دارد. تزریق ماده بی حسی تا اندازه ای درد آور است، چون ناحیه دور چشم بسیار حساس است اما پس از بی حسی هیچ دردی احساس نمی کنید و به سرعت ناپدید می شود .
به احتمال زیاد دور چشم بعد از جراحی برای کاشت مو در قسمت ابرو ورم خواهد کرد اما ورم به سرعت ، اغلب در عرض یک شب، خوب می شود.
بعد از پیوند ابرو ، شاید دور ابرو و چشم ورم کند یا ملتهب شود،
پس از کاشت ابرو، کمی خونریزی ایجاد می شود و در ناحیه ابرو ، دلمه بستن زخم و کمی ورم بوجود می آید، اما در چند روز این عوارض کاهش پیدا می کند. همچنین در ناحیه کاشت دچار کمی احساس خارش بوجود می آید که تنها یک یا دو روز طول می کشد، ناحیه کاشت ابرو را نخارانید تا کاملا خوب شوند در صورتی که ناحیه ابرو بیش از چند روز خارش داشت، احتمالا دچار عفونت می باشد که باید سریعا درمان شود. اما خارش را می توان با پماد برطرف کرد. پماد باید در طول روز و شب بر روی ناحیه کاشت مالیده شود تا از خراش تصادفی جلوگیری کند.
در صورتی که پس از زمان مشخص شده، برخی از علائم هنوز هستند، به جراح کاشت مو خود مراجعه کنید.

نتایج کاشت ابرو

نتایح کاشت ابرو دائمی هست و خیلی سریع متوجه تغییرات در ابرو خواهید شد. در یک کاشت موی سر Fit، نتایج در عرض 12 ماه کاملا بدست می آید. در کاشت موی ابرو، نتایج کامل زودتر بدست می آید، اما در کل چندین ماه طول می کشد. در این مورد میتوانید توضیحات آقای دکتر سیف ، پزشک کلینیک تخصصی کاشت موی بهبد را به صورت فیلم در منو ویدیوها سایت ببنید
چرخه‌ های رشد مو شامل سه مرحله می‌ باشد: آناژن، کاتاژن و تلوژن. مرحله آناژن: این مرحله، مرحله رشد مو است که بین 2 تا 8 سال طول می‌ کشد
احتمالا بعد از کاشت مو شاهد ریزش مو خواهید بود و طبیعی است. بعد از مدتی کوتاه مجدد موها رشد میکنند

قیمت کاشت ابرو

قیمت‎ها‎ براساس کیفیت، کارایی، دوام و مواردی از این دست، مشخص می‎شوند. هزینه کاشت ابرو نیز به عوامل متعددی بستگی دارد. از سوی دیگر، گران بودن کاشت ابرو در یک کلینیک تخصصی کاشت مو دلیل بر کیفیت بالای آن نیست. همچنین نباید بدون بررسی و تحقیقات اولیه، ارزان بودن کاشت ابرو در یک کلینیک تخصصی کاشت مو را دلیلی برای انجام این کار دانست. در شرایطی خاص پزشک کلینیک تخصصی کاشت مو به شرایط اقتصادی بیماران توجه دارد و از این رو قیمت را کمتر محاسبه می‎نماید.عواملی که در  تعیین هزینه کاشت مو موثر هستند :

 • دستمزد جراح
 • هزینه تجهیزات
 • داروی بیهوشی
 • هزینه‎ها‎ی مرتبط با مراقبت‎ها‎ی در حین کاشت مو و پس از کاشت مو
 • بزرگی و کوچکی محلی که برای کاشت مو در نظر گرفته می‎شود (تعداد گرافت)
 • نوع گرافت‎ها‎یی که برای کاشت موی ابرو انتخاب می‎شوند

  یک توصیه مهم، خودداری از کاهش کاشت گرافت است. چرا که برخی از مراجعین قصد دارند تا هزینه کمتری برای کاشت مو پرداخت کنند و درخواست کاشت گرافت‎ها‎ی کمتری می‎کنند. این امر موجب می‎شود تا موهای کمتری کاشته شود و نتیجه کار مطلوب نباشد.


تخصص و تجربه پزشک کلینیک تخصصی کاشت مو

در هر کار، عامل و کارگزار نقش مهمی را ایفا می‎کنند. در فرایند کاشت مو به هر میزان که پزشک  کلینیک تخصصی کاشت مو، تخصص و تجربه بیشتری داشته باشد، پیوند و کاشت موی ابرو نیز بهتر انجام می‎شود. 2 فیلم توضیحات آقای دکتر سیف جهت کیفیت کاشت ابرو  را میتوانید در لینک 1 و لینک 2 ببنید تا اطلاعات بیشتر در این مورد کسب کنید

منتشرشده در مقالات

کاشت مو و مراقبت های بعد از کاشت مو


کاشت مو

همانطور که در مقاله کاشت مو توضیح داده شده، کاشت مو یک عمل جراحی تخصصی می باشد که در طی آن گرافت های مو زیر نظر متخصصین مجرب و با استفاده از به روزترین تجهیزات و به صورت کاملا بهداشتی از قسمت بانک مو که در پشت سر و فاصله میان دو گوش قرار دارد، با روش های مختلف کاشت مو یعنی: FUT، FIT و ترکیبی برداشته می شوند.

در کاشت مو به روش FUT گرافت ها بصورت یک نوار یک سانتی متری از قسمت بانک مو برداشته می شوند اما در کاشت مو به روش FIT برداشت گرافت ها به صورت تکی انجام می شود. روش ترکیبی نیز مناسب کسانی است که میزان کم پشتی و طاسی موهایشان بیشتر بوده و در این روش از هر دو روش بیان شده یعنی: FIT و FUT به صورت ترکیبی برای پوشاندن قسمت های طاس و کم پشت استفاده می شود.


مراقبت های بعد از کاشت مو

بعد از انجام عمل کاشت مو مراقبت ها و پرهیزهایی وجود دارد که رعایت نکردن آن ها ممکن است نتیجه نهایی کاشت مو را تحت تاثیر خود قرار دهند. این عمل جراحی نیز با حساسیتی که دارد نیازمند مراقبت هایی برای کسب نتیجه بهتر و مطلوب تر برای کسب رضایت شما می باشد. با رعایت توصیه های بعد از عمل کاشت مو به سوی داشتن موهایی طبیعی و زیبا بروید.

این مراقبت ها، از جمله یکسری احتیاط ها و اعمال هستند که شامل:

    نحوه خوابیدن مناسب
    تغذیه مناسب
    پرهیز از مصرف هرگونه دخانیات
    پرهیز از مصرف هرگونه نوشیدنی الکلی
    پرهیز از انجام فعالیت های پرتحرک مانند: ورزش
    نحوه صحیح دوش گرفتن و شستن موها

با رعایت این موارد به نتیجه نهایی کاشت مو یعنی موهای پرپشت و دلخواه خود برسید.


ریزش مو بعد از کاشت مو

ریزش مو بعد از کاشت مو یکی از  نگرانی هایی که باعث می شود سوالات زیادی در ذهنشان بوجود آید که به آن می پردازیم

بعد از انجام عمل کاشت مو شما با عوارضی مواجه خواهید شد که باتوجه به اینکه یک عمل جراحی پیوند روی سر شما انجام شده این موارد طبیعی هستند و جای نگرانی در مورد آن ها وجود ندارد و این عوارض رفع خواهند شد.

یکی از عوارض طبیعی بعد از کاشت مو ، ریزش مو می باشد که کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.

موهای تازه کاشته شده از روز اول که پانسمان سر شما باز می شود شروع به رشد خواهند کرد و این رشد که حدود 1 الی 2 میلیمتر می باشد حدود تا 20 روز ادامه خواهد داشت.

بعد از 20 الی 40 روز پس از عمل کاشت مو با هرکدام از روش های مختلف کاشت مو، موهای کاشته شده بطور میانگین از 80 تا 100 درصد شروع به ریزش می کنند که در این میان ممکن است استثنا وجود داشته باشد که 40 تا 60 درصد موهای کاشته شده بدون ریزش به رشد خود ادامه می دهند. اما 97 درصد کسانی که عمل کاشت مو را انجام داده اند با این ریزش مواجه شده اند.

پس از این ریزش موها به مدت 3 ماه به حالت خواب می روند و بعد از ماه چهارم رشد طبیعی موهای کاشته شده آغاز می شود. این زمان ها تقریبی هست و ممکن هست کمی بیشتر یا کمتر طول بکشد

موهای کاشته شده بعد از حدود 8 الی 9 ماه به چرخه رشد طبیعی خود رسیده اند. موهای جدید شما ضخامت بیشتری نسبت به موهای همجنس دیگر خود دارند که این باعث پوشش بهتر نواحی کم پشت می شود.

در این حین قسمت دهنده مو یا همان کاشت مو نیز بهبود می یابد و حالا شما می توانید دیگر موهای خود را کوتاه و یا اصلاح کنید.

در سال اول کاشت مو موهای شما ممکن است به علت زخم هایی که در ناحیه کاشت شده وجود دارد بصورت کمی فر و پیچ خورده باشند که با بهبود کامل این مسئله نیز برطرف خواهد شد و موهای شما ظاهری کاملا طبیعی را خواهند داشت و شما پس از مدت ها از ظاهر خود راضی خواهید بود.

پس این مسئله که ریزش موها بعد از کاشت مو طبیعی می باشد و نگرانی شما در مورد آن بی مورد می باشد، می تواند شما را امیدوار کند برای داشتن موهایی پرپشت و طبیعی که همیشه باعث زیبایی ظاهرتان خواهند بود.

ریزش مو از ساقه بعد از کاشت مو طبیعی است، اما اگر ریزش موهای شما همراه با ریشه بود حتما باید با پزشک متخصص خود مسئله را در میان بگذارید.


چند نکته و توصیه برای کسب نتیجه بهتر و جلوگیری از ریزش موهای کاشته شده

1. با نظر پزشک متخصص کاشت مو از 2 ماه قبل از کاشت و تا 6 ماه بعد از آن از ویتامین های D، E، B5، B12 و بیوتین مصرف نمایید.

2. بهترین سن برای کاشت مو در آقایان بیش از 30 سال است، قبل از 30 سالگی سطح هورمون ها در بدن متغیر است میزان ترشح بسیاری از هورمون ها در یک شخص 24 ساله با شخص 27 ساله با آنکه صرفا 3 سال اختلاف سنی دارند متفاوت است به همین دلیل در سال های جوانی شاهد تغییرات عقلانی و جسمانی متعددی در افراد می باشیم. اما بعد از 30 سالگی سطح هورمون ها به یک ثبات نسبی می رسد و به ندرت شاهد تغییرات ناگهانی خواهیم بود و این مسئله از شانس ریزش مجدد موها می کاهد.

3. توصیه می شود بعد از عمل کاشت مو  آقایان روزانه 300 الی 500 میلی گرم گیاه نخل اره ای (Saw Palmetto) به شکل مکمل غذایی مصرف کنند. این گیاه از تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدروتستوسترون جلوگیری می کند و عملکردی مشابه با قرص فیناستراید دارد و برای خانم ها توصیه می شود بعد از کاشت مو به مدت 6 الی 12 ماه از گیاه دم اسب(Horsetail) استفاده کنند این گیاه کمک به  استحکام ریشه موها و تولید کلاژن می کند.

4. بعد از دوره نقاهت و رویش موها هر سال یک دوره 3 ماهه از محلول های تقویت کننده مو زیر نظر پزشک متخصص استفاده کنید، بهترین محلول های برای بعد از عمل کاشت مو عبارتند از  آمینکسیل ، ماینوکسیدیل 2 درصد، آرژنین، محلول های حاوی کافئین، ریشه جینسنگ و موارد دیگر. مو و پوست نیازمند رسیدگی می باشند به ویژه بعد از 30 سالگی که بدن رو به پیری و فرسودگی می رود و منتظر نمانید که موهایتان دوباره دچار ریزش شده و آنگاه دنبال چاره بگردید از قبل با مراقبت های لازم از ریزش مجدد موهای خود جلوگیری کنید.

5. از مصرف چربی های اشباع شده مانند انواع سس، خامه و غذاهای سرخ کردنی خودداری کنید یکی از علل دخیل در ریزش موها که اکثرا به آن توجه کافی نمی شود تغذیه و کلسترول بالا است. روغن زیتون، نارگیل و سایر روغن های مفید را به برنامه غذایی و تغذیه خود اضافه کنید. همچنین هفته ای 2 الی 3 وعده ماهی مصرف نمایید و یا از مکمل های امگا 3 استفاده کنید، 2 الی 3 کپسول امگا 3 در هفته تامین کننده نیاز بدن به اسیدهای چرب غیر اشباع می باشد.

6. آقایان از شامپوهای حاوی کافئین مانند Alpecin C1 و خانم ها از شامپوهای حاوی عصاره طبیعی نعنا استفاده کنند، کافئین باعث افزایش طول عمر ریشه موها و نعنا باعث کاهش استرس پوستی و بهبود جریان خون می گردد.

7. هنگام استحمام از آب ولرم مایل به سرد برای شستن سر و موهایتان استفاده کنید، آب گرم باعث کشش پوست و باز شدن منافذ آن شده و شانس ریزش مو را افزایش می دهد.

8. در صورتی که دچار خارش سر می باشید از شامپوهای دارای گیاه آلوئه ورا استفاده نمایید و از خاراندن سر خود خودداری نمایید.

9. از ژل، تافت و سایر حالت دهنده ها و سشوار تا جای ممکن استفاده نکنید چون در طولانی مدت باعث آسیب به ریشه مو میشود.

10. از پزشک متخصص مو جهت دریافت راهنمایی های تخصصی کمک و راهنمای بگیرید.


عوارض کاشت مو

در کل کاشت مو هم مانند بسیاری از جراحی های دیگر عوارضی را در پی خواهد داشت که این عوارض به صورت یک بازه زمانی بعد از انجام عمل نمایان خواهند شد. و نیازی به استرس در مورد بروز آن ها نخواهد بود.

این عوارض را می توان به صورت زیر نام برد:

 • جوش بعد از کاشت مو
 • قرمزی پوست سر
 • خارش سر بعد از کاشت مو
 • پوسته شدن سر
 • ایجاد دلمه در قسمت های کاشت شده
 • ورم چشم ها
     
 • تمام این موارد طبیعی بوده و نگرانی در مورد آن ها وجود نخواهد داشت مگر اینکه بیشتر از مدت و یا مقدار معین باشند که با ارتباط با کلینیک کاشت موی بهبد از نحوه درمان آن ها مطلع شوید.
منتشرشده در مقالات

دلایل اصلی ریزش مو، نشانه و درمان ها

انواع ریزش مو

انواع آلوپسی از طاسی با الگوی مردانه (که آلوپسی آندروژنیک، آلوپسی آندروژنتیک، و آلوپسی آندروژنتیکا نیز نامیده می‌شود و در فارسی می‌توان آن را به طاسی وابسته به هورمون مردانه یا کچلی آندروژنیک نیز ترجمه کرد) گرفته، تا مواردی همچون طاسی منطقه‌ای یا همان آلوپسی آره آتا، که شامل از دست دادن منطقه‌ای مو در برخی از نواحی سر یا بدن است، و همین‌طور طاسی کامل یا همان آلوپسی توتالیس، که به از دست دادن تمامی موی سر به‌طور کامل اطلاق می‌گردد، و نیز ریزش موی سرتاسری یا همان آلوپسی یونیورسالیس، که شامل از دست دادن تمام موهای سر و بدن می‌باشد را، در بر می‌گیرد.ریزش موهای ارثی

رایج ترین دلیل ریزش موی سر در آقایان عوامل ژنتیکی است و گاهی ممکن است ریزش پس از سن بلوغ آغاز شود و به صورت خفیف فرد احساس کند ریزش مو پیدا کرده است. ریزش موی ژنتیکی با افزایش سن تشدید می شود و ممکن است به صورت ریزش از دو طرف سر، ناحیه پیشانی به صورت عقب نشینی موها و بالای فرق سر خود را نشان دهد.

اگر شما شروع به از دست دادن مو در یک الگوی ارثی میکنید، ممکن است قادر به کاهش ریزش مو با استفاده از (minoxidil Rogaine) و یا فیناستراید (Propecia)باشید.مینوکسیدیل می تواند توسط مردان و زنان استفاده شود، در حالی که فیناستراید معمولا فقط برای مردان استفاده می شود.
مینوکسیدیل و فیناستراید ممکن است مانع از ریزش مو و رشد موهای جدید شما شوند با این حال، این اثر از یک شخص به شخص دیگر کاملا غیر قابل پیش بینی است. علاوه بر این، انواع تکنیک های جراحی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد، از جمله:


ریزش مو تلوژن افلوویوم(Telogen effluvium)

تلوژن افلوویوم(Telogen effluvium): نتیجه نازک شدن موقت موها در کل پوست سر می باشد که در نتیجه تغییراتی در چرخه رشد موها ایجاد می گردد. تعداد زیادی از موها در زمان یکسانی وارد فاز استراحت می شوند و این موجب ریزش مو و نازک شدن متعاقب موها می گردد.

تلوژن افلوویوم بیماری پوسته سر است که پس از بارداری، جراحی های مهم، کاهش وزن شدید یا استرس زیاد به وجود می آید. در اثر این پدیده شما هر روز دسته دسته موهای خود را به ویژه هنگام شامپو کردن، حالت دادن یا شانه زدن آنها از دست خواهید داد. این مساله می تواند عوارض جانبی برخی از داروها همچون داروهای ضدافسردگی، ضد اضطراب و کاهش دهنده التهاب نیز باشد. در طول این بیماری، موها پیش از اینکه از پوسته سر بیرون بیایند بسیار سریعتر از حالت نرمال، از فاز رویش به فاز استراحت می رسند.

خانم ها به طور طبیعی 6 هفته تا 3 ماه پس از اتفاق های استرس زا دچار ریزش موی شدید می شوند. در بیشترین حد این بیماری ممکن است مشت مشت موهای خود را از دست بدهید.

در برخی موارد، همچون بارداری یا جراحی های مهم، باید صبر کنید تا این دوره ریزش تمام شود. اما اگر در نتیجه مصرف داروها ریزش موی شدید دارید، با پزشک صحبت کنید تا دوز آن را کاهش دهد. اگر در نتیجه استرس دچار این مشکل شده اید نیز بهترین راه کم کردن اضطراب و هیجان های منفی است.

 


ریزش مو براثر کم کاری غده تیروئید

میلیون ها نفر که بیشتر آنها را زنان تشکیل می دهند از بیماری های تیروئید رنج می برند. هنگامی که بدن شما خیلی کم هورمون تیروئید را ترشح کند، گفته می شود که دچار کم کاری غده تیروئید هستید. تیروئید هورمونی است که مسوول متابولیسم بدن، ضربان قلب و حالت های روحی انسان است. اگر بدن تیروئید زیادی تولید کند، پرکاری غده تیروئید دارید. هورمون تیروئید مسوول همه چیز در بدن از مصرف اکسیژن بدن گرفته تا رشد مو، پوست و ناخن ها است. وقتی این هورمون به اندازه کافی و درست در بدن ترشح نشود شما شاهد تغییراتی در بدن خود خواهید بود.

اما می توان این نوع از ریزش مو را تا حدی کم نمود که متوجه ریزش موی بسیار کم نیز نشد. بدین ترتیب هنگامی که ریزش مو حاصل از تیروئید باشد، پیگیری و درمان آن اهمیت بسیار بیشتری پیدا می نماید. بدین ترتیب نیاز است ریزش مو را به طور کلی جدی تر پیگیری نموده تا بتوان در صورتی که مشکل ریزش مو عدم تعادل هورمون ها در بدن و به خصوص مربوط به تیروئید باشد، سریع تر آن را درمان نمود. البته تشخیص صحیح علت ریزش مو از جمله مواردی به شمار می رود که نیاز به تخصص بسیار بالایی دارد.

پر کاری غده تیروئید نیز باعث کاهش وزن، تپش قلب نامنظم، عصبی بودن، پرخاشگری، اسهال، پوست مرطوب، ضعف عضلانی و تغییر حالت چشم می شود. در نتیجه این بیماری چون متابولیسم بدن زیاد می شود، ممکن است موهای خود را نیز از دست بدهید.

برای بیماری های تیروئید باید به پزشک مراجعه کنید تا داروهای مناسب با دوز کافی را برای شما تجویز کند.


ریزش مو براثر کمبود آهن

ریزش موی ناشی از کمبود آهن می تواند مانند الگوی ریزش موی سنتی مرد و زن باشد. مطالعه ای که در مجله علوم پزشکی کره منتشر شده است نشان می دهد که آهن نه تنها نقش موثری در ریزش مو دارد، بلکه باعث می شود که مو به شکل مشابهی با الگوی طاسی ژنتیکی مردان و زنان دچار ریزش شود.

اگر ریزش مو را تجربه می کنید، ممکن است موهای بیش از حد معمول در زمان حمام کردن یا شانه کردن موی خود مشاهده کنید. در موارد پیشرفته تر، ممکن است نقاط قهوه ای روی پوست سر خود داشته باشید

خانم هایی که پریودهای سخت دارند یا غذاهای آهن‌دار مصرف نمی کنند ممکن است در خطر کمبود آهن قرار داشته باشند. کمبود آهن منجر به کم شدن سول های قرمز خونی می شود. گلبول های قرمز خون مسوول حمل اکسیژن و هموگولوبین هستند و انرژی لازم را به انسان می رسانند.

کمبود آهن باعث خستگی مفرط، ضعف و رنگ پریدگی می شود. این بیماری ممکن است با سردرد، اختلال در تمرکز، دست و پای سرد و ریزش مو نیز همراه باشد.

غذاهایی که حاوی آهن هستند همچون گوشت گوساله، ماهی، سبزیجات سبز، حبوبات و غلات زیادی مصرف کنید. این غذاها را به همراه غذاهایی که ویتامین c دارند مصرف کنید تا آهن آنها به خوبی جذب شوند. خانم ها به 18 میلی گرم آهن در طول روز نیاز دارند و پس از یائسگی نیز به 8 میلی گرم آهن در طول روز نیاز دارند. اگر قصد دارید از مکمل های آهن استفاده کنید حتما پیش از مصرف با پزشک خود هماهنگ کنید. برای جلوگیری از ریزش مو می توانید از قرص های آهن استفاده کنید.


ریزش مو براثر سلامت پوست سر

افراد می‌توانند اغلب خارش پوست سر و ریزش مو را به طور همزمان تجربه کنند که نشان می‌دهد این شرایط ممکن است دلیلی شایع داشته باشد یا یکی از آنها دلیل شکل گیری دیگری باشد.

خارش پوست سر و ریزش مو مشکلی شایع است که افراد بسیاری در طول عمر خود گهگاهی آن را تجربه می‌کنند. رشد مو اغلب پس از درمان دلیل زمینه‌ای دوباره آغاز خواهد شد.

در صورتی که پوست سر سالم نباشد می تواند باعث التهاب و مانع از رویش موها شود. مشکلات پوستی که باعث ریزش مو می شوند شامل چربی نابهنجار پوست، شوره سر، سوریاس و بیماری های قارچی هستند.


چربی نابهنجار پوست باعث پوسته ریزی پوست سر می شود و شوره های زرد رنگ و چرب روی شانه های و لای موهای فرد کاملا مشخص هستند. شوره سر در نتیجه مخمری به نام مالاسزیا، تغییرات هورمونی بدن یا چربی بیش از حد سر به وجود می آیند. سوریاس نیز موجب تغییر پوسته سر می شود که پوسته های ضخیم و سفید ایجاد می کند که در نتیجه کشیده شدن ممکن است خون بیفتد. بیماری های قارچی در نتیجه تماس با حیوانات یا انسان های آلوده به انسان سرایت می کنند و نشانه های آن شامل لکه های قرمز رنگ در کف سر است.

برای درمان شوره سر شامپوهای مختلفی در بازار وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. برای سوریاس و قارچ های پوستی نیز دارو وجود دارند که باید با تجویز پزشک آنها را مصرف کنید.


ریزش مو براثر لوپوس (زخم پوستی)

لوپوس یک بیماری خودایمنی است، بدین معنی که سیستم ایمنی که باید از بدن بر علیه عوامل خارجی دفاع کند، سلول های خود را به غلط، مزاحم تصور کرده و به آنها حمله می کند.

آمارها نشان دهنده این واقعیت است که حدود 45 درصد از بیماران مبتلا به لوپوس، در دوره ای از بیماری خود از ریزش مو رنج می برند.

ریزش مو، یکی از علایم شایع لوپوس می باشد. البته شایان ذکر است که پیشگیری از ریزش مو در بیماری لوپوس، موثرتر از درمان آن پس از ایجاد می باشد .

لوپوس اصولا با خستگی مفرط، سردرد، زخم های دهانی و مفاصل متورم همراه است. بسیاری از مردم در قسمت استخوانی بینی خود دچار لکه پروانه ای شکل هستند و حساسیت بالایی به نور خورشید پیدا می کنند. از دیگر نشانه های آن باید به تب، ورم دست و پا و پف اطراف چشم ها، درد سینه و کم خونی اشاره کرد. بیشتر مردم نیز موهای خود را از دست می دهند. از آنجا که این نشانه ها در شرایط دیگر نیز ممکن است بروز کنند لوپوس را مقلد بزرگ نام نهاده ا ند.

اگر دچار ریزش مو و درد مفاصل، خستگی و دیگر نشانه های لوپوس شدید حتما به متخصص روماتیسم مراجعه کنید. احتمالا پزشک برایتان داروهای خوراکی همچون پرد نیزون تجویز می کند. اگر لکه های در کاسه سر خود دارید باید به متخصص پوست مراجعه کنید تا لوسیون های مناسب برایتان تجویز کند.ریزش مو براثر رسیدگی بیش از حد به موها

بیش از حد شامپو کردن، حالت دادن، سشوار کشیدن، رنگ کردن، کراتینه کردن و .. به موها آسیب می رسانند. حرارت و مواد شیمیایی به موها آسیب می رسانند و باعث شکستن و ریزش موها می شوند.

موهایی که آسیب دیده اند خیلی راحت شکسته و خرد می شوند و وقتی می ریزند شما پیاز موها را نمی بینید.

از وسایلی که باعث افزایش حرارت موها می شوند، استفاده نکنید. سشوار را روی باد سرد تنظیم کنید و تا حد امکان از اتوی مو استفاده نکنید. موها را تا دو یا سه درجه روشن تر از رنگ نرمال خود رنگ کنید. برای روشن کردن موها مواد شیمیایی زیادی نیاز است و در نتیجه آن، آسیب بیشتری به مو وارد می شود.


تاسی سر

تاسی نوعی عارضه است که سیستم ایمنی بدن به پیازهای مو آسیب می رساند. این عارضه دامنگیر افراد بسیاری در جهان و در هر دو جنس زن و مرد یکسان است. دلیل این امر ناشناخته است اما ارتباط نزدیکی با استرس و بیماری ها دارد.

این عارضه به سه شکل خود را نشان می دهد: تاسی عموما به صورت دایره ای در کاسه سر، ابروها یا پاها ظاهر می شود. ریزش موهای کف سر به نام تاسی توتالیس و ریزش بقیه موها به نام تاسی یونیورسالیس شناخته می شوند. برخی از بیماران اعتقاد دارند پیش از بروز تاسی، آنها در منطقه ای که دچار ریزش شده است چیزی همچون سوزش یا التهاب را حس می کرده اند.

تاسی اصولا با كورتيكواستروئيدها درمان می شوند. در برخی موارد، ماینوکسیدیل نیز می تواند موثر باشد. اما مهم تر از همه این است که استرس کمی داشته باشید.


ریزش مو براثر کیست تخمدان

خیلی از خانم ها از عارضه کیست تخمدان رنج می برند. این بیماری می تواند از 11 سالگی آغاز شود و باعث عدم تعادل هورمونی می شود. PCOS اصولا منجر به ناباروری نیز می شود.

PCOS می تواند باعث رشد موهای صورت، پریودهای نامنظم، اکنه و کیست تخمدان شود. اگر به ریزش موی سر دچار شده اید، ممکن است متوجه شوید رشد موهای دیگر قسمت های بدنتان افزایش یافته است. اینها نشانه های کیست تخمدان هستند.

بیشتر بیماری های PCOS با قرص های ضدبارداری قابل درمان هستند. این داروها حاوی ضد استروئیدهای قوی هستند که مانع از ترشح تستوسترون می شود. اگر نمی توانید از قرص های ضدباراداری استفاده کنید، ممکن است پزشک، داروهایی همچون اسپیرونولاکتون برایتان تجویز کند که مانع از ترشح هورمون های مردانه می شوند. کاهش وزن نیز می تواند در کاهش تاثیرات هورمون های مردانه موثر باشد.

منتشرشده در مقالات

توصیه های بعد از عمل پیوند مو در کلینیک کاشت موی بهبد :

1- حدود 3الی 4شب اولیه بعد از پیوند مو را نیمه نشسته و طاق باز بخوابید (به پهلوها نخوابید)  
2- یعد از پیوند مو مایعات زیاد مصرف کنید .(اب میوه، چای، شربت، شیر) (3الی 4شب)
3- پرهیز غذایی بعد از پیوند مو ندارید و فقط غذاهای شور، چرب و ادویه دار مصرف نکنید.(3الی 4شب)
4- از خم کردن سر به حالت رکوع و سجده تا یک ماه بعد از کاشت مو خود داری کنید.
5- کارهایی که با زور و فشار همراه است تا یک ماه انجام ندهید.
6- هنگام سوار و پیاده شدن در ماشین مراقب باشید سرتان به سقف ماشین برخورد نکند.
7- بعد از پیوند مو هر نیم ساعت 5 دقیقه یا هر یک ساعت 10دقیقه از کمپرس سرد استفاده  گنید. (3الی4شب)
8- بعد از عمل پیوند مو رانندگی نکنید و از آوردن شخص همراه خودداری کنید.در صورت نیاز به همراه هماهنگی لازم بعمل خواهد امد.

مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک کلینیک کاشت موی بهبد بعد از پیوند مو :

قرص استامینوفن کدئین هر 6ساعت 2عدد.
قرص لورازپام یک ساعت قبل از خواب
کپسول سفالکسین هر 6ساعت یک عدد           
آمپول دگزامتازون عضلانی یک عدد بعد از عمل کاشت مو و یک عدد روز بعد

توصیه های ماه اول پیوند مو

1- تا یک ماه بعد از پیوند مو برای حمام رفتن فقط و فقط از اسپری استفاده کنید تا یک ماه زیر دوش مستقیم نباید رفت و بعداز اینکه بدنتان را شستید شروع به شستن سر کنید.
2- سه روز اولیه حمام روزی یکبار حمام رفته و کف 5 دقیقه روی ناحیه که پیوند مو انجام شده بماند.
3- مقدار کمی اب روی سر اسپری کنید سپس با شامپو کتوکنازول کف درست کرده کف را داخل اسپری ریخته روی  تمام نواحی که پیوند مو انجام شده اسپری کنید.
4- اجازه دهید کف 5 دقیقه روی ناحیه کاشته شده بماند سپس شروع به شستن پشت سر(ناحیه برداشت شده) کنید سپس روی نواحی پیوند مو شده اب اسپری کنید.
5- پس از حمام پشت سر را به یک حوله تمیز خشک کنید اما به روی سر اصلا دست نزنید اجازه دهید روی سر و بخش پیوند مو شده با جریان هوا خشک شود.
6- از روز چهارم روزی دوبار حمام کنید و کف10 دقیقه روی ناحیه ای که پیوند مو  انجام شده بماند.(لازم به ذکر است که تمامی مراحل شست و شو مثل روز های اولیه می باشد)
7- بعد از اینکه روی سر با جریان هوا خشک شد امپول ویتامین ای را شکسته در سرنگ بکشید و روی ناحیه کاشته شده بچکانید.
8- از روز چهارم تا چهاردهم به این شکل حمام کنید و امپول ویتامین ای استفاده شود.
9- از روز چهاردهم تا سی ام حمام رفتن: بازهم روزی دوبار حمام رفته 10- دقیقه کف روی سرتان بماند سپس با اسفنج دو الی سه دقیقه روی ناحیه کاشته شده ضربه بزنید در جهت مخالف خواب مو بکشید ،ضربات نه خیلی محکم نه خیلی اهسته باشد.بعد از خشک شدن سر بجای  ویتامین ای از روغن زیتون استفاده کنید.

فیلم صحبتهای پزشک کلینیک تخصصی کاشت موی بهبد ، دکتر جواد سیف در مورد مراقبت های بعد از کاشت مو را در این بخش میتوانید مشاهد کنید 

 

منتشرشده در مقالات, کاشت مو

توصیه های قبل از عمل پیوند مو

1- از یک هفته قبل پیوند مو از عمل استعمال دخانیات – مصرف مشروبات الکلی و قلیان ممنوع میباشد.
2- اگر موهای سفید و یا جو گندمی دارید حتما یکروز قبل از عمل پیوند مو کاملا از ناحیه ریشه موها را رنگ کنید.
3- از کوتاه کردن و تراشیدن موها خودداری نمایید.
4- چنانچه گزینه کاشت ابرو هستید مدل ابرو خود را طراحی کرده و بدون هیچگونه آرایشس حتی کرم مرطوب کننده در ساعت مورد نظر در کلینیک کاشت موی بهبد حضور بهم رسانید.
5- از مصرف قرص هایی مانند : ایبوپروفن - ژلوفن - اسپرین - ویتامین ای - ا اس ا – ایندومتاسین – دیکلوفناک – ناپروکسن – مفنامیک اسید خودداری شود.
6- در صورت داشتن بیماری خاص و یا مصرف هرگونه دارو اطلاع دهید.
7- دفترچه درمانی خود را جهت تجویز داروها در روز عمل پیوند مو به همراه بیاورید.
8- بعد از عمل پیوند مو رانندگی نکنید و از آوردن شخص همراه خودداری کنید.در صورت نیاز به همراه هماهنگی لازم بعمل خواهد امد.
9- صبح روز عمل پیوند مو حتما استحمام کرده و یک صبحانه مختصر و مفید میل نمایید.
10- زیرپوش رکابی و پیراهن دکمه دار بپوشید.
11- تسویه حساب یک هفته قبل از عمل پیوند مو به انضمام جواب ازمایش الزامی است.
12- مبلغ بیعانه به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی مسترد نمیگردد.

 

 

در این بخش توصیه های مهم بعد از کاشت مو را به صورت یک مقاله کامل ببینید  

منتشرشده در مقالات, کاشت مو