یکشنبه, 22 دی 1398 21:34

معرفی کامل 5 روش اصلی کاشت مو

روش اصلی کاشت مو روش اصلی کاشت مو

انواع روش کاشت مو و بهترین روش آن

کاشت مو به دو روش اصلی FUT، FIT قابل انجام است. روش های دیگر کاشت مو زیر مجموعه ای از این دو روش اصلی کاشت مو است. مثلا یکی از زیر مجموعه های کاشت موی FIT ، روش کاشت موی SUT است .
مشاور و متخصص پوست و مو بهترین روش کاشت مو برای شما مشخص شود. اما این نکته باعث نمی شود که حق طبیعی شما در انتخاب نوع روش کاشت مو را از شما سلب کند.
تفاوت اصلی در اکثر روشها کاشت مو، نحوه برداشت گرافت های مو است.مثلا در روش FUT نحوه برداشت با روش FIT متفاوت است و برداشت موها در روش FUT بصورت یکجا و نواری می باشد در حالی که در روش FIT گرافت های مو بصورت تک واحدی جدا می شوند. بعد از پیدایش روش FIT روش های زیر مجموعه این روش مانند روش SUT در نحوه برداشت گرافت های مو پیشرفت کردند. هرچه برداشت بهتری انجام شود می توان نتیجه بهتری از کاشت مو انتظار داشت.

بهترین روش های کاشت مو در ایران و جهان :

انتخاب یک روش براساس جدیدترین روش کاشت موی دنیا یا بومی شده در ایران باشد کاملا اشتباه هست. شاید روش کاشت موی FUE به عنوان یکی از بهترین روش کاشت مو در جهان باشد، اما آیا واقعا کاشت موی FUE بهترین روش کاشت مو برای شما است؟ اگر شرایط برای انجام این روش مهیا نباشد یا شما فرصت انجام کار کاشت مو در دو روز کامل را نداشته باشد باز هم می توان از این روش به عنوان بهترین روش کاشت مو نام برد ؟
یا کاشت مو به روش SUT یا FIT به عنوان بهترین روش کاشت مو در ایران باشد. بازم هم باید از خود سوالات قبلی را بپرسید. حتی در مورد روش SUT اگر تبحر کافی در کار با دستگاهی که وظیفه برداشت فولیکول های مو را دارد نباشد بیشترین میزان آسیب به گرافت های مو توسط این روش انجام می شود.
همه روش های استاندارد حال حاضر دنیا را جهت انتخاب بهترین روش کاشت مو بررسی کرده ایم. تا اینکه تصمیم درست و انتخاب کاملی برای کاشت موی خود داشته باشید

کاشت مو به روش FUT :

بخاطر جراحی و خونریزی شدید ، کاشت مو به روش FUT در بین متقاضیان کاشت مو طرفدار کمتری دارد. ولی در بین جراحان و متخصصین کاشت مو کاملا برعکس می باشد. برداشتن نوار یک یا دو سانتی متری حاوی گرافت های مو از پشت سر این امکان را به جراحان کاشت مو می دهد که مهمترین عامل کاشت موی موفق یعنی برداشت خوب را به بهترین نحو ممکن انجام دهند.
بعد از جدا کردن نواری بانک مو می توان توسط میکروسکوپ های بسیار پیشرفته کلینیک پوشت و کاشت موی بهبد با دقت بسیار بالا گرافت های مو را بدون آسیب رسیدن به آن ها جدا نمود. کار جراح و پزشک پیوند مو در مرحله بعد و کاشت آن ها بسیار راحت تر از روش های زیر مجموعه روش FIT می باشد.

مزایای روش کاشت مو FUT :

 • واحد های فولیکولی کاملا توسط میکروسکوپ قابل شناسایی هستند و جدا می شوند؛
 • سرعت برداشت و کاشت گرافت ها بسیار بالاتر از روش های دیگر است و این امر با عث می شود گرافت ها کمتر با خشکی مواجه شوند؛
 • کیفیت واحدهای فولیکولی بالاتر است؛
 • آسیب به گرافت ها بسیار پایین تر است؛
 • هزینه انجام این عمل کمتر است؛
 • کل مراحل برداشت و کاشت در یک روز انجام می شود؛
 • جهت برداشت نواری می توان پشت سر را کوتاه نکرد, البته بهتر است این کار انجام شود.
معایب روش کاشت مو FUT  :

در کاشت مو به روش FUT باقی ماندن جای اسکار و خونریزی نسبت به سایر روش ها بیشتر است . بخاطر وجود جای اسکار باید موهای پشت سر را برای پنهان کردن آن همیشه بلند نگه داشت.
کاملا به خودتان بستگی دارد انتخاب بین جراحی و عدم جراحی در کاشت مو  و زمانی که شما امکان کاشت مو به روش FIT را داشته باشید، جراح شما را اجبار به انجام روش FUT نمی کند. اما در نظر داشته باشید کاشت مو در حالت برابر و تجربه و مهارت یکسان جراح با روش FUT بهتر انجام می شود.

کاشت مو به روش FIT :

در بین متقاضیان، کاشت مو به روش FIT نسبت به روش FUT مزایایی دارد که باعث محبوبیت این روش شده است. در این روش جراحی انجام نمی شود. یعنی برش نواری از پشت سر (بانک مو) نداریم. برداشت در این روش کاشت مو بصورت تک تک انجام می شود و این امر زمان انجام برداشت را خیلی طولانی تر می کند.

در روش کاشت مو FIT ابتدا فولیکول های مو بصورت جداگانه از پشت سر جدا می شوند و در مرحله بعد در قسمت بدون مو کاشته می شوند. به دلیل کندی در برداشت گرافت ها ممکن است اگر به تعداد زیادی گرافت مو جهت پوشش منطقه بدون مو داشته باشیم کار دو روزه انجام شود.

به طور خلاصه مزایای کاشت مو FIT :

 • درد و خونریزی بسیار کمتری نسبت به روش FUT دارد؛
 • در کاشت مو به روش FIT برای برداشت گرافت های مو جراحی انجام نمی شود؛
 • عدم وجود جای اسکار در نتیجه امکان کوتاه کردن موهای پشت سر (محل بانک مو)

معایب روش کاشت مو FIT :

تخریب بانک مو در این روش نسبت به روش FUT بیشتر است؛

 • به دلیل برداشت نقطه ای امکان آسیب رسیدن به گرافت های مو بیشتر است؛
 • هزینه انجام روش FIT بیشتر از روش FUT است؛
 • مدت زمان انجام کار بیشتر از روش FUT است؛
 • حتما باید موی سر را کوتاه کرد.

اگر متقاضی کاشت مو بانک موی قوی و مناسبی داشته باشد و پوست سر او کشش لازم برای FUT را نداشته باشد، جراح برای متقاضی کاشت مو به روش FIT را انتخاب می کند، اما در کل تصمیم نهایی با اوست که روش کاشت موی خود را انتخاب کند.

مزایا و معایب کاشت مو به روش SUT  :

کاشت مو به روش SUT روشی جدیدتر از روش FIT است که تفاوت آن در نحوه برداشت فولیکول های مو است. در کاشت مو به روش SUT برداشت توسط دستگاه انجام می شود. این امر باعث می شود سرعت برداشت بالاتر رود، اما در عین حال درصد آسیب رسیدن به گرافت های مو افزایش می یابد.
از دیگر معایبی که این روش دارد، غیر بهداشتی بودن لوله های انتقال فولیکول های مو بود که این مسئله را می توان با استفاده از لوله های یکبار مصرف جبران کرد.
هرچه میزان دقت در برداشت فولیکول های مو افزایش یابد می توان کاشت موی بهتری را انتظار داشت. اگر بتوان دقت در برداشت فولیکول های مو را در کاشت مو به روش FIT افزایش داد معایب این روش به حداقل می رسد. همین مسئله در کاشت مو به روش SUT هم صادق است. اگر بتوان فولیکول های مو را با دقت بالا برداشت کرد، با توجه به اینکه سرعت برداشت هم افزایش یافته است پس روش کاشت موی SUT می تواند بهترین روش کاشت مو است . اما این مسئله کامل در گرو برداشت با دقت بالا و استفاده از لوله های یکبار مصرف جهت انتقال فولیکول های مو به دستگاه SAFER می باشد.

کاشت مو به روش ترکیبی :

برداشت مو به دو روش FUT و FIT انجام می شود که به آن کاشت مو به روش ترکیبی گفته می شود. ابتدا بوسیله برداشت نواری و روش FUT بیشترین حجم قسمت بدون مو کاشته می شود و سپس برای ایجاد تراکم بالاتر بوسیله برداشت فولیکولی و روش FIT بین موهای کاشته شده گرافت های بیشتری اضافه می گردد.

با توجه به اینکه این روش ترکیبی از دو روش FIT و FUT می باشد، لذا همه مزایا و معایب این دو روش را همزمان شامل می شود. فقط  این روش برای افرادی مناسب است که احتیاج به تعداد گرافت بسیار زیادی برای پوشش منطقه بدون موی خود دارند.

کاشت مو به روش BHT :

کاشت مو به روش BHT همان روش FIT است. این روش برای کسانی امناسب است که بانک موی مناسبی در پشت سر خود ندارند و برداشت گرافت های مو از سایر قسمت های بدن برای ایجاد تراکم بالاتر استفاده می شود. در صورتی که متقاضی کاشت مو بانک موی مناسبی داشته باشد انجام این روش به هیچ وجه توصیه نمی شود.
در روش کاشت مو BHT از موهای سینه، ران و پشت کمر جهت برداشت مو می توان استفاده کرد و به تراکم موها افزود، اما این مقدار مو بسیار محدود است و نمیتوان فقط با برداشت فولیکول های مو از بدن کاشت موی موفقی داشت.
موهای ریش بهترین موی سازگار با پوست سر خصوصا از نظر رشد مو را دارد اما به دلیل ایجاد اسکار و جای زخم هنگام برداشت در ناحیه ای که به زیبایی انسان مربوط است، از این قسمت برداشت انجام نمی شود.
با توجه به توضیحات قبلی ،فقط  این روش برای افرادی مناسب است که موی مناسب و قابل برداشت در ناحیه بانک موی بدن خود داشته باشند و بانک موی پشت سر آن برای پوشش کامل منطقه بدون مو کامل نباشد. پس اصرار بر انجام این روش کاملا غیر علمی و ناعاقلانه خواهد بود.

کاشت مو به روش میکرو اف آی تی (MFIT) :

در کاشت مو به روش میکرو اف آی تی (MFIT) جراح کاشت مو ، جدیدترین تکنولوژی برداشت مو را به روش FIT استفاده می کند. در روش میکرو FIT جراح از ابزارهای بسیار دقیق تر و ظریف تر برای برداشت مو استفاده می کند و همین امر سبب ظاهر بسیار عالی و عوارض کمتری نسبت به روش FIT می شود.
در کاشت مو به روش MFIT هم مزایای روش FIT وجود دارد اما معایب آن کمتر می باشد. احتمالا تنها اشکال این روش هزینه بالای انجام این روش می باشد. به طور کلی روش MICRO FIT نسبت به روش های FIT و SUT برتری بسیار زیادی دارد. حتی امکان کاشت مو بدون تراشیدن سر هم در این روش وجود دارد.
تقریبا برای افرادی کاشت مو MFIT مناسب است که بانک موی بسیار قوی و امکان برداشت ظریف فولیکول های مو برای آن وجود داشته باشد. پس انتخاب این روش هم برای کاشت مو با توجه9 به نظر پزشک متخصص است.

نتیجه گیری برای انتخاب بهترین روش کاشت مو :

در پایان مقاله احتمالا به این نتیجه رسیده اید به طور قطع نمیتوان هیچ روش کاشت مویی را به عنوان بهترین روش کاشت مو انتخاب کرد. پزشک پوست و کاشت مو با معاینه و مشاوره اولیه نهایت تلاش خود را می کند که تمامی موارد جهت انتخاب روش مناسب کاشت موی شما انتخاب کند.
در صورتی که به توصیه های پزشک خود کاملا اعتماد کنید نتیجه بهتری از کاشت موی خود خواهید گرفت. اما زمانی که همه موارد برای انجام کاشت مو به هر روشی مهیا باشد شما با سلیقه خودتان می توانید روش کاشت مو را انتخاب کنید. اگر پزشک معالج شما روشی را با دلیل و منطق به شما پیشنهاد داد و مناسب شما دانست بهتر است به توصیه او عمل کنید. اما در کل انسان آزاد آفریده شده و حق انتخاب کامل با شماست، فقط شاید با انتخاب نادرست نتیجه کاشت مو خلاف تصور شما باشد.

منتشرشده در مقالات