روش ترکیبی (FUT-FIT)- صفر تا صد کاشت مو به روش ترکیبی

کاشت مو به روش MicroFIT
MicroFIT بهترين و جديد ترين متد کاشت مو (بدون زخم و خونریزی)
نوامبر 29, 2020
کاشت مو به روشFIT  در حوزه کاشت طبیعی موی یکی از بهترین روش هاست. واحدهای فولیکولی را از ناحیه ای که رشد موها متراکم است استخراج می‌کنند.
کاشت مو طبیعی و غیر جراحی – کاشت مو به روش FIT
دسامبر 7, 2020

روش ترکیبی (FUT-FIT)- صفر تا صد کاشت مو به روش ترکیبی

صفر تا صد کاشت مو به روش ترکیبی (FUT-FIT)

دو روش اصلی برای کاشت مو

روش ترکیبی کاشت مو، روشی است که از هر دو روش FUT و FIT به طور همزمان استفاده می شود.

FUT : در این روش که به کاشت موی نواری مشهور است. نواری پوستی از ناحیه برجستگی پشت سر بر می‌دارند. و فولیکول ها را در زیر میکروسکوپ از آن استخراج می‌کنند.
-FIT : در این روش بر روی پوست سر سوراخ های کوچکی ایجاد می‌شود. سپس با استفاده از ابزارهای دقیق فولیکول ها را از این سوراخ ها به صورت دانه به دانه خارج می‌کنند.

کسانی که دارای طاسی های گسترده هستند و تراکم موی بالا می خواهند. از این دو روش به طور همزمان استفاده می‌کنند. این عمل موجب می‌شود که هر کدام نقص های روش دیگر را برطرف کند. به عبارت دیگر ما در روش ترکیبی دارای مزایای دو روش FUT و FIT هستیم. تنها ایرادی که این روش دارد این است که به واسطه روش FUT زخمی که در پشت سر. به دلیل برش نوار پوستی ایجاد می‌شود خونریزی میکند و به بخیه احتیاج دارد. در این مقاله قصد داریم صفرتاصد روش ترکیبی را بررسی کنیم و ویژگی‌های آن را برای شما شرح دهیم.

 

ویژگی های کاشت به روش ترکیبی

دلیل نامگذاری این روش، استفاده همزمان از دو روش متفاوت است. تکنیک مورد استفاده در این روش انتقال واحدهای فولیکولی می باشد. در این روش سعی شده محدودیت تعداد برداشت گرافت مو برطرف شود. در یک جلسه می توان حتی تا حدود ۴۵۰۰ گرافت را برداشت کرد. برخلاف روش هایی مثل SUT در این روش کیفیت فولیکول ها بالاست. و احتمال اینکه آنها آسیب ببینند پایین می باشد. استفاده از موهای نازک برای طبیعی سازی عمل کاشت بسیار ضروری است. که در این روش امکان برداشت آنها وجود دارد، این روش به بیهوشی احتیاجی نیست. و نیز هنگام انجام عمل جراحی بیمار دردی را احساس نمی‌کند.

چون از روش FUT استفاده می‌کنیم باید حتماً برشی نواری در پشت سر ایجاد شود. که این عمل ایجاد زخم کرده و نیاز به بخیه دارد. این بخیه ها در دیدرس قرار نداشته و توسط موهایی که در ناحیه پشت سر قرار دارند پوشیده خواهد شد. آقایانی که دچار ریزش موی ژنتیکی و دارای طاسی های وسیع هستند می توانند از این روش استفاده کنند.

تاریخچه کاشت مو به روش ترکیبی

تاریخچه کاشت مو به دو قسمت تقسیم می شود. 

اولی زمانی است که از کاشت به روش دسته ای بهره گرفته می شد. هر گرافت حاوی ۵ تا ۶ عدد فولیکول یا به عبارتی ۱۰ تا ۱۵ عدد تار مو بود. گرافت های استفاده شده در این روش اندازه بزرگی داشتند. به همین سبب با فاصله زیادی از یکدیگر در ناحیه گیرنده کاشته می شدند. نتیجه‌ای که حاصل می‌شد ظاهری مصنوعی و غیر طبیعی برای متقاضیان بود. قسمت دوم زمانی است که تکنیک انتقال واحدهای فولیکولی ابداع شد. در این روش هر گرافت دارای ۱ عدد فولیکول یعنی ۱ تا ۳ عدد تار مو بود.

چندین روش وجود دارد که از تکنیک انتقال واحدهای فولیکولی استفاده می کنند :

– اولین روشی که از این تکنیک استفاده می‌کرد کاشت به روش FUT بود. در این روش از ناحیه پشت سر برشی به شکل نواری داده می‌شد. و فولیکول های موجود در آن نوار پوستی را استخراج می‌کردند. پس سوراخ های کوچکی را در ناحیه گیرنده ایجاد می کردند. سپس فولیکول های استخراج شده را درون آنها قرار می دادند. با وجود مطلوب بودن نتایج حاصل از این روش، مشکلی وجود داشت که این روش را کمی نامطلوب می کرد. این مشکل تهاجمی بودن این روش است.( خونریزی، جای زخم، بخیه و عوارضی مثل بی حس شدن بانک مو).

– برای برطرف نمودن مشکل تهاجمی بودن FUT روش FIT یا FUE ابداع شد. همه آن را کاشت بدون جراحی می دانند. زیرا این روش به قدری کم تهاجمی است که خونریزی اش در حد چند قطره است.

استفاده از روشFIT توانست ایراد اصلی روش FUT آب برطرف سازد ولی منجر به ایجاد دو مشکل دیگر شد :

– کیفیت پایین گرافت ها.
– بالا رفتن احتمال آسیب دیدن فولیکول ها در هنگام استخراج.

مشکل دیگری که در طی روش ترکیبی جراحان با آن مواجه شدند. و بین هر دو روش FIT و FUT مشترک بود محدودیت در برداشت گرافت ها بود.
در روشFUT به دلیل اینکه نوار پوستی برداشت می‌شود. باید حتماً این نوار حد و حدودی استاندارد داشته باشد. چرا که اگر برش بزرگتر از حد استاندارد ایجاد کنیم. احتمال اینکه عوارض جانبی، خونریزی و سختی های بعد از عمل ایجاد شود بیشتر می شود. فولیکول ها از این نوار برداشته می‌شوند. بنابراین نوار کوچک برش دادن به معنای فولیکول کمتر برداشتن است.

در روشFIT محدودیت در زمان را داریم. البته در این فرآیند فولیکول ها را دانه به دانه با استفاده از انبرک کوچک. از سوراخ های ۱ میلیمتری بر می دارند. این کار را هزاران بار تکرار می‌کنند تا به تراکم مطلوب برسند. در روش ترکیبی می‌توان تا ۴۵۰۰ گرافت را در یک جلسه برداشت کرد. و این محدودیت را تا حد خوبی برطرف کرده. این حجم برای پوشش دهی شدیدترین طاسی ها نیز کافی است.

کاشت مو به روش ترکیبی مرحله به مرحله

قدم اول = استفاده از روش FUT

در روش FUT. فولیکول ها را از ناحیه ای برداشت می‌کنند که دارای موهایی دائمی و مقاوم به ریزش هستند. این موها را از ناحیه برجستگی پشت سر بر می دارند. چرا که این منطقه و ناحیه گیجگاهی دارای موهایی مقاوم به ریزش اند.

برداشت= ابتدا پوست سر را با بی حسی موضعی بی حس می کند. سپس فلپ یا نوار پوستی را از ناحیه پشت سر برداشت می کنند. پوست سر به دنبال این عمل زخم میشود و این زخم در انتها بخیه زده می شود. درباره مشخص بودن جای زخم بخیه هم نگرانی وجود ندارد. چرا که توسط موهای موجود در ناحیه پشت سر پوشانیده شده و به مرور زمان محو میشود.

آماده سازی = فلپ یا نوار پوستی برداشت شده را برای آماده سازی فولیکولها زیر میکروسکوپ می برند. کادر درمانی با ابزارهای جراحی ظریف و دقیق فولیکول ها را از پوست استخراج میکنند. هر گرافت در این مرحله دارای یک تا سه عدد تار مو می باشد.

 کاشت = فولیکول هایی که در مرحله قبل آماده سازی شدند در ناحیه گیرنده قرار می‌گیرند. بدین صورت که سوراخهای به قطر ۱ میلی متر یا کمتر در آن ناحیه ایجاد کرده. و گرافت ها را با استفاده از یک انبرک کوچک درون آن ها قرار می‌دهند.

قدم دوم استفاده از روشFIT

در روش ترکیبی، ازFIT برای افزایش دادن تراکم و طبیعی سازی خط رویش استفاده میشود.

برداشت= در این مرحله سوراخ های کوچکی با استفاده از. تیغ های استاندارد روی پوست سر ایجاد می کنند. بدین شکل فولیکول ها از بافت های مجاور جدا می شوند. بعد از اینکه از بافت جدا شدند، از انبرکی کوچک استفاده کرده و واحد های استخراج می‌کند.

آماده سازی= فولیکول های استخراج شده. در زیر میکروسکوپ آماده سازی شده تا وارد مرحله کاشت شوند.

کاشت = این مرحله در تمامی روش های تکنیک یکسانی دارد. در این راستا جراح دوباره با استفاده از تیغ های استاندارد سوراخ هایی به قطر ۱ میلیمتر ایجاد می‌کند. اما این بار در ناحیه گیرنده و در نهایت گرافت ها را درون آنها قرار می دهد.

 

روش ترکیبی چه مزیت هایی دارد

۱- گرافت ها از کیفیت بالا برخوردارند و میتوان موهای نازک را نیز برداشت کرد.

به طور کلی موهای سر را می توان به دو دسته تقسیم کرد. یکی موهایی که به ریزش مقاوم هستند. این دسته موهایی هستند که از لحاظ ژنتیکی نیز ساختار بافتی شان. نسبت به دلایل مربوط به ریزش مو مثل هورمونهای آندروژنی در آلوپسی آندروژنی مقاوم هستند. و دیگری موهای حساس به ریزش هستند که این دسته موها. در برابر دلایلی که به ریزش مقاوم نیستند حساس اند.

منظور از کیفیت گرافت ها در واقع میزان مقاومت آنها به ریزش است. موهایی که در ناحیه پشت سر و گیجگاهی قرار دارند نسبت به ریزش بیشتر مقاومند. البته نمی توان با اطمینان گفت که تمام موهای این نواحی به ریزش مقاوم اند. چرا که برخی از آنها در دسته حساس به ریزش قرار می گیرند. در روشFUT فولیکول هایی که استخراج می کنند همگی از نوار باریک پوستی که برش داده شده برداشت می شوند. این نوار از ناحیه برجستگی سر برداشته می شود.  موهای مقاوم به ریزش در این ناحیه متمرکز شده است. بنابر این کیفیت گرافت ها در این روش بسیار بالاست.در روشFIT به دلیل این که فولیکول ها از ناحیه گسترده‌تری از بانک مو برداشت می شوند. نمی توان به قطعیت گفت که موهای مقاوم به ریزش دارند. از نواحی گسترده تر برداشته می شود تا ایجاد زخم یا اسکار به صفر برسد.

مشکلاتی که ذکر کردیم در روش ترکیبی برطرف شده است. چرا که از FUT برای برداشت فولیکول های مقاوم. و از روش FIT برای افزایش تراکم و زیباسازی خط رویش استفاده می شود. در FIT همچنین میتوان موهای نازک را نیز برداشت کرد. که این کار موجب طبیعی سازی خط رویش جدید می شود.

۲- گرافت ها در این روش کمتر آسیب می بینند.

در روشFIT فولیکول ها را با استفاده از پانچ به طور مستقیم از پوست سر استخراج می کنند. اما درFUT در زیر میکروسکوپ انجام می شود. روش FIT زمان زیادی را صرف می کند. همچنین استخراج فولیکول ها از پوست به طور مستقیم باعث رسیدن آسیب به فولیکول میشود. در کاشت به روش ترکیبی فولیکول ها زمان کمتری را در خارج از بدن سپری می کنند. چون بیشتر فولیکول ها از روش‌FUT استخراج می شوند. بنابراین احتمال آسیب دیدن آنها نیز پایین می آید و تعداد گرافت های سالم بیشتر میشود.

۳- نبود محدودیت در برداشت گرافت ها.

بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ گرافت را به روشFUT می توان در یک جلسه استخراج کرد. اما به روش FIT تنها ۱۰۰۰ گرافت را می‌توان در یک جلسه برداشت کرد. که ۲ الی ۳ ساعت زمان صرف می کند. به همین دلیل تراکمی که به روشFIT در یک جلسه ایجاد می‌شود کمتر از روش FUT می باشد. در روش ترکیبی می توان ۴۵۰۰ گرافت را در یک جلسه برداشت نمود.

 

چه مقدار هزینه باید بابت روش ترکیبی پرداخت کرد؟

به طور کلی هزینه کاشت مو به روش ترکیبی به تعداد گرافت ها. زمانی که صرف جراحی می‌شود و سایر موارد دیگر بستگی دارد.

برای اطلاعات بیشتر به پیج اینستاگرام بهبد مراجعه کنید.

 

روش ترکیبی چه معایبی دارد؟

– این روش تهاجمی بوده و ایجاد زخم می کند :

روش ترکیبی به دلیل وجودFUT در آن که برش نواری از پوست را طلب می کند. به روشی تهاجمی تبدیل شده است. چرا که با زخمی شدن، خونریزی نیز بخیه زدن همراه است. اما زخم ایجاد شده در زیر موها پوشانیده شده و به مرور زمان محو و ناپدید میشود. این روش برای کسانی که دارای بانک موی ضعیف هستند نامناسب است. زیرا برداشت تعداد زیادی گرافت باعث کم پشتی مو می شود.

– این روش دوره بهبودی طولانی دارد:

روش ترکیبی به دلیل برش نواری از پوست دوره بهبود طولانی تری دارد. احتمال پیشامد عوارض جانبی بعد از عمل نیز( عفونت و بی حسی بانک مو) افزایش می یابد.

– محدودیت های دیگر :

اگر شما جزو افراد دارای اختلال انعقادی. دیابت و فشار خون کنترل نشده هستید زخم‌های تان به درستی خوب نمی شود. در برخی از افراد نیز گوشت اضافی ممکن است تولید شود که به آن زخم های کلوئیدی میگویند.
این افراد صرفاً کسانی هستند که دارای بیماری‌های زمینه‌ای یا ژنتیکی هستند. اینگونه افراد باید از روش های کم تهاجمی تر مثلSUT بهره ببرند.

 

چه کسانی کاندید مناسب برای کاشت مو هستند؟

دلیل طاسی چیست؟ وسعت آن چقدر است؟
– افراد دارای طاسی با وسعت زیاد که به بیشتر از ۴۰۰۰ گرافت نیاز دارند. اگر که به یکی از دلایل زیر دچار طاسی شده باشند می توانند از روش ترکیبی استفاده کنند.

۱- افرادی که طاسی شان ناشی از آسیب یا سوختگی و یا بخیه جراحی میباشد.
۲- افرادی که طاسی شان ناشی از الگوی زنانه یا مردانه میباشد.
۳- افرادی که در اثر سفت بستن موها دچار طاسی از نوع کششی یا مکانیکی شده‌اند.
۴- افرادی که اختلال وسواس موکنی دارند.
اما اگر طاسی افراد با الگوی نامشخص باشد. کاندید مناسب برای کاشت مو به روش ترکیبی نخواهند بود.

-سن و جنسیت.

به طور کلی محدودیت جنسی و سنی در بین خانم‌ها و آقایان وجود ندارد. اما به آقایان توصیه می‌شود که کاشت را بعد از ۳۰ سالگی انجام دهند. تا الگوی طاسی شان تثبیت شود. البته زیر سی سال نیز می‌توانند کاشت مو را انجام دهند.

-بانک مو.

افراد کاندید کاشت به روش ترکیبی باید بانک موی قوی داشته باشند. اگر اندازه کافی قوی نباشد که هردو روش FUT و FIT پشت سر هم انجام نشود. از موهای موجود در ریش یا سینه استفاده کرد.

– سلامت عمومی.

افراد با سن بالا. چاقی زیاد و کسانی که به آسم مبتلا هستند. اگر نتوانند برای یک ساعت روی شکمشان دراز بکشند. برای این روش کاندید مناسبی نیستند.

در صورت مبتلا بودن به هر کدام از بیماری های زیر بهتر است که قبل از اقدام به کاشت مو. با پزشک خود مشورت کنید :

– دیابت پیشرفته.
– بیماری های التهابی پوستی.
– زخم های التهابی.
– یک داشتن به بی حسی موضعی.
– اختلالات انعقادی.
– بیماری های عفونی ویروسی مثل HIV وهپاتیت.
– فشار خون بالای کنترل نشده.