روش کاشت FUT روشی بسیار پیشرفته برای پیوند مو

کاشت مو به روشFIT  در حوزه کاشت طبیعی موی یکی از بهترین روش هاست. واحدهای فولیکولی را از ناحیه ای که رشد موها متراکم است استخراج می‌کنند.
کاشت مو طبیعی و غیر جراحی – کاشت مو به روش FIT
دسامبر 7, 2020
رضایت مشتری از کاشت مو بعد از یک سال
ژانویه 18, 2021

روش کاشت FUT روشی بسیار پیشرفته برای پیوند مو

کاشت مو به روش FUT الگوی طبیعی رشد مو را تقلید میکند

روش کاشت FUT روش بسیار پیشرفته‌ای برای پیوند مو است. این روش برای افرادی که ناحیه وسیعی از سرشان فاقد مو است مناسب می باشد. در روش کاشت FUT یک نوار مو برش داده و برداشت می شود. این نوار از ناحیه ای برداشت می‌شود که ریزش مو کم است. همچنین در این ناحیه هنوز هم رشد موها قوی میباشد.در ناحیه برداشت نوار پوستی یک اسکار خطی به جای می ماند که باید در انتها بخیه زده شود.

گرافت ها را که هر کدام دارای یک یا دو فولیکول هستند از نوار خارج می سازند. واحدهای فولیکولی دارای غدد چربی، ماهیچه کوچک، اعصاب و نیز تعدادی موهای خوب از جمله موهای ضخیم هستند. گرافت های فولیکولی در یک جلسه و در ناحیه گیرنده کاشت می شوند. هزاران عدد از این گرافت های فولیکولی را به برش‌های کوچک تقسیم می‌کنند. سپس در ناحیه طاسی سر پوست بیمار می‌کارند. رشد مو از گرافت های کاشته شده با دنبال کردن یک الگوی طبیعی، رشد طبیعی را به عمل می آورد. در نتیجه نشانه‌هایی از عمل جراحی نشان داده نخواهد شد.

 

روند روش کاشت FUT چگونه است؟

 1. بی حس کردن پوست سر به صورت سطحی توسط پزشک جراح.
 2. از ناحیه ای که موهای مقاوم به ریزش مستقر هستند نواری از بافت موها برمیدارند.
 3. پزشک ناحیه ای که بافت مو ها از آن جا برداشته شده را بخیه می زند. جای بخیه ها و زخم سطحی به وجود آمده به راحتی توسط موهای باقیمانده پوشانده می‌شود.
 4. در زیر میکروسکوپ واحدهای فولیکولی از نوار اهداکننده طی یک فرآیند دقیق جداسازی می شوند.
 5. پزشک به وسیله مته مخصوص روی سر شما(جایی که ریزش اتفاق افتاده)حفره‌های ایجاد می‌کند. سپس واحدهای فولیکولی را به آنها وارد می کند.
 6. پوست سر به آرامی توسط محلول ضد عفونی کننده ضد عفونی می‌شود.
 7. منطقه اهدا کننده با یک باند پوشانده می شود.

 

 روش کاشت FUT چه مزایا و معایبی دارد؟

معایب  روش کاشت FUT:
 1.  در طول عمل ممکن است به طور موقت بی حسی، ناراحتی و یا خارش را تجربه کنید.
 2. ما معمولاً در عرض ۳ الی ۶ ماه رشد میکند. پس ریزش مو بعد از عمل طبیعی و موقتی است.
 3. عفونت و التهاب موضعی در صورت مراقبت نکردن در طول و بعد از عمل ایجاد خواهد شد.
 4. در محلی که نوار اهدا کننده برداشت شده زخم ایجاد می‌شود.
 5. به دلیل تهاجمی بودن روش FUT دوره بهبود در این روش طولانی است.
 6. حداقل به مدت ۴ هفته پس از عمل جراحی باید از هر نوع فعالیت شدید خودداری کرد.
مزایای روش کاشت FUT:
 1. در یک جلسه امکان پیوند تعداد زیادی از فولیکول ها وجود دارد.
 2. در مقایسه با سایر روش های کاشت مو بازده بهتری فراهم می آورد.
 3. به محض رشد ظاهری طبیعی و نیز افزایش رشد مو را به عمل می آورد.
 4. از روش‌های دیگ مثل FIT و SUT مقرون به صرفه تر است.

 

قبل از کاشت مو به روش FUT باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

در صورت احساس آمادگی برای روش کاشت FUT . باید دستورالعملهای مربوط به آن را رعایت کنید:

در صورت مصرف هر گونه داروی رقیق کننده خون. آن را با پزشک در میان بگذارید.

زیرا امکان ایجاد تداخل آن با جراحی وجود دارد. سابقه مصرف بتابلوکرها را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. به همراه داشتن اسپری های استنشاقی در صورت استفاده در روز عمل جراحی. تا دو هفته بعد از عمل جراحی موهای خود را کوتاه نکنید . اجازه دهید که ناحیه بخیه زده شده توسط موها پوشانده شود. پوست سر شما نباید قبل از عمل دچار آفتاب سوختگی شود. خودداری از مصرف هرگونه داروی التهابی به مدت یک هفته قبل از عمل جراحی. خودداری از مصرف هرگونه مولتی ویتامین به مدت یک هفته قبل از عمل. جراحی زیرا مصرف این مواد خونریزی را افزایش خواهد داد. داروهای تجویز شده برای شما حتی در روز جراحی نیز. باید دقیقاً به صورتی که تجویز شده مصرف شود. این موضوع به اندازه مصرف داروهای قلبیو فشار خون مهم است.

قطع مصرف الکل و یا سیگار تا دو هفته قبل از شروع عمل کاشت مو به روش FUT.

کشیدن سیگار و مصرف الکل در روند بهبودی خلل ایجاد می کند. در روز جراحی پوست سرطان باید عاری از هرگونه مواد مربوط به رنگ مو باشد. به همین جهت اگر موهای خود را رنگ می کنید، لطفاً ۳ روز قبل از عمل رنگ کنید. شستشوی موها در روز جراحی در صورت صلاحدید پزشک آن امکان پذیر خواهد بود. ناحیه ای که قرار است که گرافت ها از آن قسمت اهدا شود. باید هر روز به مدت ۱۰ دقیقه با دست ماساژ داده شود. این کار موجب انعطاف و سست شدن آن ناحیه می شود. خوردن و آشامیدن در صبح روز عمل جراحی باید طبق دستور پزشک جراح انجام شود. بعضی از پزشکان ممکن است از شما بخواهند. که تا ۱۲ ساعت قبل از عمل از این کار خودداری کنید. در حالی که بعضی نیز ممکن است بخواهند. که صبحانه و ناهار را پس از جراحی صرف کنید.

بعضی از پزشکان ممکن است از شما بخواهند در روز جراحی موهای خود را به طور کامل شستشو دهید.

در حالی که ممکن است پزشکان دیگر چنین توصیه ای نکنند. پس تاکید بر این است که طبق دستورالعمل پزشک خود عمل کنید. در روز جراحی از محصولات آرایشی مو بخصوص اسپری های مو استفاده نکنید. خودداری از مصرف هرگونه نوشیدنی کافئین دار در روز جراحی.

 

چه نکاتی باید بعد از عمل جراحی کاشت مو رعایت شود؟

 1.  بعد از عمل کاشت مو به روشFUT برای کاهش سریع تورم. و جلوگیری از لمس اتفاقی مناطق پیوند داده شده فولیکول. باید به‌طور نیمه نشسته بخوابد.
 2. اجتناب از خراشیدن، مالیدن و یا لمس کردن منطقه پیوند زده شده فولیکول.
 3. بعضی از پزشکان توصیه دارند که یک روز پس از جراحی. به آرامی موهای خود را با شامپو شستشو دهید. برخی دیگر چنین توصیه ای ندارند. بعضی دیگر نیز توصیه دارند تا یک هفته پس از جراحی هر روز دو بار موهای خود را بشویید. در هر حال شما باید طبق دستورالعملی که پزشک به شما می دهد عمل کنید.
 4. داروهایی که پزشکان تجویز میکنند را استفاده کنید.
 5. اجتناب از مصرف الکل و سیگار تا ۲ هفته پس از جراحی.
 6. به منظور در امان ماندن از تماس مستقیم سر با اشعهUV. سر خود را با کلاه یا سربند بپوشانید.
 7. از هر نوع فعالیت شدید به جز پیاده روی کوتاه مدت یا دویدن. به مدت ۲۸ الی ۳۰ روز پس از عمل کاشت مو به روشFUT خودداری کنید.

 

سوالات متداول در باب روش کاشت FUT؟

در یک جلسه چه تعداد فولیکول امکان پیوند داده شدن دارند؟ چه مدت زمانی صرف خواهد شد؟

در  روش کاشت FUT، شما می توانید در یک جلسه ۵ هزار فولیکول مو و پیوند کنید. این مورد یک مزیت برای این روش است. به همین جهت طاسی ها با نواحی وسیع تر را می توان طی چند جلسه پوشش داد. افزایش زیبایی ظاهری و طبیعی بودن موها را با رشد آنها مشاهده خواهید کرد.

مدت زمانی که برای این عمل صرف خواهد شد چیزی بین ۴ الی ۸ ساعت است. البته به تعداد گرافت های پیوندی بستگی دارد. به دلیل کم دردسر بودن این عمل جراحی. این امکان برای متقاضی پیش آمده که در یک جلسه تعداد زیادی پیوند بتوان انجام داد. به همین دلیل روش مقرون به صرفه است. دامنه آسیب به پیوند موهای شما در طی پروسه برش نواری نیز حداقل مقدار ممکن است.

در پیج اینستا بهبد فیلمهای فراوانی از کاشت موی طبیعی برای موی سر یا ابرو وجود دارد.

پس از جراحی چه مدت زمانی طول میکشد تا بهبودی حاصل شود؟

بهبودی حدود ۱۰ الی ۱۴ روز پس از جراحی به روشFUT  حاصل خواهد شد.

هزینه کاشت هر گرافت در کاشت مو به روشFUT چقدر است؟

هزینه کاشت  هر گرافت بین ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان می باشد.

دوام نتایج حاصل از کاشت مو به روش FUTچقدر است؟

نتایج پیوند یا کاشت مو به طور کلی دائمی می باشد.

آیا جایگزینی برای روشFUT وجود دارد؟

بهترین روش جایگزین ممکن استFIT  باشد. اما به هرحال روش جایگزین باید بر اساس میزان ریزش موی شما و الگوی آن. انعطاف پذیری پوست و اندازه نقاط تاثیر روی سر شما تعیین شود.

 

چگونگی شستشوی سر بعد از کاشت مو

خونریزی های جزئی از محل پیوند مو که در ۲۴ ساعت اول شاهد آن هستیم. به راحتی و با استفاده از یک گاز یا پارچه تمیز با یک فشار کوچک می‌توان آن را تمیز کرد. در روز دوم امکان شستشوی پوست سر وجود خواهد داشت. این کار را با مخلوط کردن آب و شامپو در یک کاسه حمام می توان انجام داد. به آرامی پشت، بالا و طرفین سر را بشویید. اسپری دوش نباید به طور مستقیم روی مکانهای پیوند شده قرار بگیرد. کاسه را با آب پر کرده و موها را آبکشی و در نهایت خشک کنید. تا زمانیکه خراش های روی پوست خوب نشده اند از تهویه استفاده نکنید.

از روز سوم به بعد می توانید موها را بشویید. اما از شانه کردن مستقیم نقاط پیوند زده شده اجتناب کنید. مو باید با هوا خشک شود نه با فشار هوای سشوار. این شیوه روتین باید تا ۵ روز ادامه پیدا کند. پس از گذشت ۵ روز با مالش دادن ناحیه پیوند. امکان برداشت خراش ها یا دلمه ها را فراهم آورید. از زخم کردن ناحیه پیوند زده شده اجتناب کنید. چرا که این کار ممکن است که فولیکول های مو پیوند زده شده را از بین ببرد. دلمه هایی که باقی ماندن باید پس از ۸ روز تمیز شوند.اگر هنوز هم خونریزی داشت دو روزی را صبر نمایید.

 

شایع ترین عوارض بعد از کاشت مو

اطراف چشمها و صورت تورم ایجاد می‌شود.

برخی از افراد از کبودی و تغییر رنگ بعد از عمل کاشت شکایت دارند. اما این تورم در اطراف چشم و صورت طبیعی است. همچنین امکان دارد بالاتر از خط بخیه در ناحیه اهدا کننده و امکان پیوند بی حسی ایجاد شود. این عوارض تاچندهفته و گاهاً تا چندین ماه ممکن است ادامه داشته باشد. تا برطرف شود.

ریزش مو بعد از عمل کاشت مو به روش FUT.

پس از گذشت ۵ الی ۷ روز موهای پیوند شده به همراه پوست کبره بسته خواهد ریخت. اما نگران این مورد نباشید چراکه اینها تنها ساقه های مو هستند. در حالی که فولیکول ها و یا ریشه ها هنوز درون پوست باقی مانده‌اند. شفت های جدید مو به طور طبیعی تا دو الی سه ماه رشد خواهد کرد. پس با سرعت طبیعی نیم الی یک اینچ در هر ماه رشد می‌کنند. در موارد نادر ممکن است که رشد موها بین ۶ الی ۹ ماه طول بکشد.

تسریع رشد موهای جدید بعد از کاشت مو به روش FUT.

برای سرعت بخشیدن به رشد موهای جدید توصیه می‌شود که بیماران مذکر از ماینوکسیدیل ۵ درصد. و بیماران مونث  از محلول دو درصد آن استفاده کنند. این کار باید از روز دهم به بعد یک تا دو بار در روز انجام شود. اگر ماینوکسیدیل سبب قرمز شدن پوست سر شد. باید استفاده از آن به مدت یک هفته متوقف شود. پس از گذشت این مدت زمان استفاده از آن را به صورت روزی یکبار از سر بگیرید. حدود سه ماه پس از عمل که موها شروع به رشد می کنند. می توانید از استفاده از ماینوکسیدیل را متوقف کنید. اگر بیمار به ماینوکسیدیل حساسیت داشت و با استفاده از آن دچار سرگیجه. خارش پوستی و تپش قلب شد در این این صورت استفاده از آن باید متوقف شود.

به وجود آمدن جوش و آکنه بعد از کاشت مو به روش FUT.

جوش و آکنه همزمان با ظاهر شدن موهای جدید در پوست سر ممکن است پدید بیاید. اگر این اتفاق رخ بدهد به مدت سه روز و در هر روز چندین مرتبه پماد گرم. مرطوب و پماد آنتی بیوتیک را باید استفاده کند. اگر باز هم مشکل برطرف نشد باید با پزشک خود تماس حاصل کنید.

 

عوارض جانبی و خطرات کاشت مو به روشFUT

اگرچه احتمال رخ دادن حوادث و عوارض جانبی در کاشت مو به روش FUT نادر است. اما به هر حال در هر روش جراحی خطراتی وجود دارد. ما در این مقاله سعی کردیم فرصت را برای شما ایجاد کنیم. تا سوالاتی بپرسید و خطرات احتمالی و عوارض جانبی آن را کاملاً درک کنید.

به وجود آمدن اسکار.

هر برشی که در بدن انسان ایجاد شود منجر به ایجاد اسکار می شود. امکان صورتی شدن، پوسته پوسته شدن و یا قرمزی ناحیه برش وجود دارد. اما این موارد موقتی هستند. برخی از قسمت هایی از پوست که در اطراف لبه های بخیه است. به ندرت امکان دارد که از بین برود. این از بین رفتن سبب پوسته پوسته شدن و عمیق‌تر شدن آن شده که بهبود یابی کمی طول میکشد.

واکنش های بیهوشی.

بی حس کننده های موضعی مثل لیدوکائین و  بوپیواکائین با آدرنالین.  ممکن است بر روی سیستم های بدن علی الخصوص قلب اثر بگذرد. واکنش‌های آلرژیک، ضربان قلب نامنظم یا در موارد غیر معمول حمله قلبی از جمله این تاثیر هاست. بیمارانی که داروهای مسدودکننده گیرنده بتا مصرف می کنند یا مبتلا به بیماری های قلب و فشار خون هستند. امکان دارد که به اپی‌نفرین حساسیت داشته باشند. بعضی از بیماران ممکن است یک واکنش عصبی به تزریق ها و یا یک شوک ناگهانی موقت را تجربه کند. این واکنش ممکن است منجر به غش کردن بیمار در اثر کاهش فشار خون شود. اما این وضعیت به راحتی و نسبتاً سریع درمان پذیر است. اگر شما از داروهای قلبی و یا داروهای فشارخون استفاده می کنید. باید پیش از جراحی بخش نظارت را مطلع سازید.

فولیکولیت.

این مشکل عبارت است از آلوده شدن فولیکول‌های مو با باکتری‌ها. رخ دادن چنین اتفاقی معمولا به دوره پس از عمل کاشت مو به روش FUT ربط دارد. علائم این مشکل قرمزی در اطراف پیوند. چرک و جوش های چرکی و خارش در اطراف موهای ظاهر شده است. فولیکولهای درگیر این مشکل ممکن است از دست برود. اما این مشکل به فولیکول‌های موی فرد مربوط می باشد. به ندرت پیش می‌آید که موها به علت استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی از بین برود. این مشکل با مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی برطرف خواهد شد.

ریزش مو بعد از کاشت.

امکان دارد که در پشت اسکالپ یعنی اطراف ناحیه ای که نوار پوستی از آنجا. برداشت می‌شود ریزش مو رخ بدهد. این موها دوباره رشد می کند. اما چیزی که کمتر شایع می باشد ریزش موهایی است که در اطراف ناحیه جراحی قرار دارد. پس از جراحی موهای موجود  در ناحیه پیوند ممکن است بریزد. اگر این مو پایان عمرش رسیده باشد یا پایان عمرش نزدیک باشد. امکان دارد که دیگر رشد نکند. اگر به طور مداوم ادامه داشته باشد در واقع ما با طاسی ژنتیکی روبرو شده‌ایم. پاسخ مطلوب به این مشکل یکی از روشهای پیوند مو می باشد.

تغییر بافت مو.

امکان دارد که موهای جدید شما نسبت به موهای اصلی خودتان زبر و موج دار باشد. این مورد با گذشت زمان برطرف خواهد شد و موها به حالت طبیعی خود بر می گردند. اما به هرحال این امکان هم وجود دارد که این تغییر بافت مو دائمی باشد.

موهای پیوند زده شده ممکن است با شکست مواجه شود.

تمام تلاش جراحان بر این است که نتایج حاصل از پیوند موهای شما به حداکثر برسد. اما همانطور که نتایج تمام روش‌های جراحی را نمی‌توان تضمین کرد. این امکان  وجود دارد که برخی یا تمام های پیوند زده شده رشد کنند.

درد و بی حسی پوست سر.

برش های ضروری که در فیبر های عصبی ریز در پوست سر ایجاد می شود. ممکن است باعث شود که پوست سر بی حس بشود. انتظار داریم که این مشکل طی چند ماه و به تدریج برطرف شود. به هر حال امکان دارد که تمام حس پوست برنگردد. به ندرت پیش می‌آید که آسیب های عصبی ایجاد  و منجر به بی‌حسی احتمالی و یا طولانی مدت بشود.

سیگار کشیدن.

نیکوتینی که در سیگار وجود دارد. منجر به انقباض عروق خونی و نیز کاهش جریان خون به پوست سر خواهد شد. ظرفیت حمل اکسیژن خون با مونوکسید کربن موجود در دود و کاهش می یابد. این عوامل ممکن است باعث افزایش گسترش عفونت زخم و اسکار شود. حتی اگر فردی سیگار را سال ها و یا حتی ماه ها تر کرده باشد. باز هم فرد را در معرض خطر ضعف بهبودی قرار خواهد داد. اما به هر حال عواقب زیان آور سیگار کشیدن پس از قطع کردن آن به آرامی ناپدید خواهد شد.