کاشت مو طبیعی و غیر جراحی – کاشت مو به روش FIT

صفر تا صد کاشت مو به روش ترکیبی (FUT-FIT)
روش ترکیبی (FUT-FIT)- صفر تا صد کاشت مو به روش ترکیبی
نوامبر 30, 2020
کاشت مو به روش FUT الگوی طبیعی رشد مو را تقلید میکند
روش کاشت FUT روشی بسیار پیشرفته برای پیوند مو
دسامبر 13, 2020

کاشت مو طبیعی و غیر جراحی – کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روشFIT  در حوزه کاشت طبیعی موی یکی از بهترین روش هاست. واحدهای فولیکولی را از ناحیه ای که رشد موها متراکم است استخراج می‌کنند.

کاشت مو طبیعی و غیر جراحی – کاشت مو به روش FIT

کاشت مو طبیعی با روش FIT به طور مخفف برای استخراج واحدهای فولیکولی به کار برده می شود.

کاشت مو به روشFIT  در حوزه کاشت طبیعی موی یکی از بهترین روش هاست.  در این روش واحدهای فولیکولی را از ناحیه ای که رشد موها متراکم است استخراج می‌کنند. واحدهای فولیکولی استخراج شده به ناحیه بدون مو منتقل می شوند.

مرحله به مرحله با کاشت به روش FIT

این برداشت و کاشت را به وسیله یک پانچ گرد کوچک انجام می‌دهند. گرافت نامی است که به هر یک از این واحدها داده‌اند.

هر گرافت دارای یک تا چهار عدد تار مو می باشد. دستورالعمل هایی از جانب انجمن بین المللی جراحی ترمیم مو صادر شد. در این دستورالعمل ذکر شده که باید این روش را به برش واحدهای فولیکولی تغییر نام دهند.

MicroFIT تکمیل شده روش کاشتFIT است.  نسل جدید این روش کاشت مو به روشSUT  می باشد.

کاشت مو به روشFIT، جز کاشت مو طبیعی محسوب میشود . درصد تهاجمی بودنش بسیار پایین است. این روش دارای نتایج عالی و دوره بهبود یابی بیمار در این روش بسیار کوتاه است. جلسات مشاوره پزشکی برای تمام متقاضیان برگزار می‌شود. در این جلسات متقاضیان هر کدام به طور جداگانه تحت آزمایش و بررسی قرار می گیرند. روش توصیه ای برای ریزش مو بر اساس اینکه ریزش مو چقدر است تعیین می شود.

شرح مراحل کاشت مو :

– بیمار به کلینیک درمانی مراجعه می‌کند.

– عکس برداری انجام می شود.

– نواحی اهدا کننده و دریافت کننده مو طرح پردازی می شوند.

– از نواحی اهدا کننده واحدهای فولیکولی استخراج می کنیم.

واحدهای فولیکولی را در زیر میکروسکوپ آماده سازی می کنیم.

– واحدهای آماده شده را نگهداری می کنیم.

– استراحت.

– شروع به کاشت واحدهای فولیکولی می کنیم.

– آخر دوره بعد از کاشت مو را داریم و بیمار باید به توصیه های بعد از کاشت توجه کند.در این صورت دچار مشکل نخواهد شد.

۱- مراجعه بیمار به کلینیک درمانی

در ابتدای ورود، متقاضی کاشت مو، سبیل و ریش با استقبال گرم پرسنل روبرو می‌شود. رویه انجام کار توسط پزشک برای بیمار شرح داده میشود. جزئیات انجام عمل کاشت را در اختیار متقاضی قرار می‌دهد. با این عمل تردید هایی که ممکن است برای متقاضی پیش آمده باشد را برطرف می کند. یکی از ملزومات عمل کاشت صرف یک صبحانه مناسب در صبح روز کاشت است. صرف مواردی مثل قهوه و غذاهای چرب ممنوع است.( مصرف نوشیدنی بدون کافئین ایرادی ندارد)

۲- عکسبرداری از قسمتهای مشخص شده‌ای از سر

این عمل به دلیل ثبت نشدن در پرونده بیمار انجام میشود. از این جهت نتایج حاصل شده قابل تحلیل  خواهد شد. عکس ها با دوربین حرفه‌ای توسط کارکنان کلینیک درمانی گرفته خواهند شد. تمامی مراحل درمان در قالب یک مجموعه عکس در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.

۳- خط رویش مو در نواحی اهدا کننده و دریافت کننده طرح پردازی می شود

با رعایت حد پارامترهای  مربوطه توافقی با بیمار خط رویش مو طراحی میشود. پزشک با ماژیک های مخصوص یک طرح اولیه می‌کشد. به این شکل نواحی اهدا کننده و دریافت کننده مو را به بیمار نشان میدهد.  به داشتن موها روی ناحیه دریافت کننده این ناحیه تعیین می شود. ممکن است قسمتی یا همه ناحیه اهدا کننده تراشیده شود.

۴- خارج کردن واحدهای فولیکولی از نواحی اهدا کننده موی سر

با مشخص شدن ناحیه اهدا کننده مو  بی حسی موضعی انجام می گیرد. بی حسی موضعی به طور مکرر در الباقی مراحل کاشت مو نیاز نیست. این کار فوراً پوست سر را بی حس می‌کند و کلیه روند کار تحت بیحسی موضعی انجام خواهد شد. به همین دلیل نیاز نیست که صبر کنیم تا میزان درد به حداقل مقدار خود برسد.منطقه‌ای که مو های مورد نیاز برای کاشت در ناحیه طاسی از آنها برداشت می‌شود،  ناحیه اهدا کننده‌مو نام دارد.موهایی که کاشته می شوند از دست نخواهند رفت. چرا که از ناحیه برداشت می شوند که به ریزش موی ارثی دچار نمی شوند.

پزشک و جراح به گونه ای  بهترین قسمت برای برداشتن مو در هر بیمار را. تعیین می کنند که هیچ گونه جراحتی ایجاد نشود.فولیکول ها را بر اساس تعداد کار موهایی که دارند. در ظرف های مخصوصی که تحت دمای کم هستند قرار می دهند. به منظور قرار گرفتن بیمار در جریان روند جراحی. تعداد واحدهای فولیکولی  توسط یک شمارنده که در کنار بیمار قرار دارد شمرده می شوند.ابزارهای جراحی بسیار کوچک وجود دارد به نام پانچ. این ابزار ها اندازه شان بین ۷۵ صدم تا ۹۰ صدم میلیمتر است. تعیین مقدار آن با توجه به ضخامتی که موی سر هر بیمار دارد  انجام می شود.

این ابزار ها لبه های تیز دارند و استخراج فولیکولها به کمک آنها انجام می‌شود. واحدهای فولیکولی را با پارچه های مخصوص از پوست جدا میکنند. استفاده از انبارک های مخصوص جراحی آنها را از پوست خارج می سازند. بسته به تراکمی که موی بیمار دارد. تعداد واحدهای فولیکولی که استخراج می شود، از ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ عدد متغیر است. متناظر است با حدود ۴ هزار تا ۸ هزار تار مو.( این تعداد به تراکم موی موجود در ناحیه اهداکننده بستگی دارد و می تواند متفاوت باشد). در پایان استخراج واحدهای فولیکولی، تعداد آنها مشخص است. باز درد کردن تعداد آنها در تعداد موهایی که در هر گرافت هست. امکان محاسبه دقیق تعداد موهای کاشته شده وجود دارد.

۵-  آماده سازی واحدهای فولیکولی برای کاشت

بعد از این که عمل استخراج انجام شد. واحدهای فولیکولی را در محلول نگهدارنده قرار می‌دهند تا زنده بمانند و حیات شان حفظ شود. تیم جراحی شروع به آماده سازی واحدهای فولیکولی می کنند. این کار را به کمک عینک های ذره بینی و چراغ های LED مناسب انجام می دهند. چراغهایLED  به منظور حفظ کردن دمای مناسب محیط استفاده می شود. عامل اصلی موفقیت آمیز بودن کاشت مو آماده سازی و نگهداری مناسب واحدهای فولیکولی است.

۶- نگهداری کردن از واحدهای فولیکولی

واحدهای فولیکولی به دلیل اینکه مدتی را خارج از بدن سپری می‌کنند. حفظ کردن حیاتشان مستلزم نگهداری آنها در دمای ایده آل و در ظرف هایی که آماده سازی. آنها در دمای پایین است می باشد تا  زمان کاشت آنها برسد.

۷- استراحت بیمار

به طور کلی کاشت‌مو به سه بخش استخراج، استراحت و کاش تقسیم می شود. که این روند بین ۵ تا ۷ ساعت زمان میبرد. زمانی که استخراج تمام شد، فرصتی نیم ساعته  به بیمار داده میشود. در این مدت بیمار می تواند استراحت کند یا یک وعده غذایی سبک صرف کند.

۸- کاشت واحدهای فولیکولی در ناحیه گیرنده

در این مرحله ناحیه دریافت کننده نیز با بی حسی موضعی بی حس میشود. پس از آن واحدهای فولیکولی برداشت شده در ناحیه دریافت کننده کاشته می شوند. پزشک جراح هنگام کاشت هر واحد فولیکولی عمق، زاویه داری و جهت رشد موها را مشخص میکند.

در پیج اینستا بهبد فیلمهای فراوانی از کاشت موی طبیعی برای موی سر یا ابرو وجود دارد

 چه کسانی کاندید مناسب برای کاشت موی طبیعی هستند؟

در این روش کاشت مو طبیعی مقدار مویی که پیوند زده شده، در ابتدای پیدایش روشFIT محدود بود. در حال حاضر تا حدود ۷ هزار تار مو در یک روز می توان برداشت کرد. که مساحت زیادی از طاسی را میتواند پوشش دهد. پس این روش برای افرادی که طاسی خفیف یا متوسط دارند مناسب خواهد بود.

 مزیت های اصلی روشFIT:

– برای جایگزینی سبیل یا ابرو مناسب است

– مناسب برای بیماران در مراحل اولیه ریزش مو و جلسات کوچک

– برای بیمارانی که به اصلاح سر خود فکر می‌کنند مناسب است

– این روش هیچ گونه جای زخم آشکار در ناحیه اهداکننده ندارد. نسبت به روش جراحی نواری درصد تهاجمی بودن شکم است.

 معایب FIT چیست؟

– هزینه بر بودن این روش

– وقت گیر بودن

– این روش برای طاسی موهای وسیع ممکن است مناسب نباشد

– برنامه درمان غیر جراحی ممکن است به همان اندازه موثر باشد

 بعد از کاشت مو چه باید کرد؟

 در این قسمت قصد داریم به طور مختصر، توصیه هایی که باید. پس از عمل کاشت مو به روشFIT  رعایت کنیم را بیان کنیم. تا این کاشت مو طبیعی همراه با بهترین نتیجه باشد

– در هفته اول، یک راهنما به بیمار داده می شود. در این راهنما دستورالعمل های مربوط به مراقبت های پس از عمل. شیوه شست و شو و داروهای مورد نیاز وجود دارد.

– فولیکول ها از روز هشتم به بعد کاملا تثبیت می شوند.

– از روز پانزدهم به بعد بیمار توانایی اینکه به زندگی عادی خود بپردازد را داراست. چون آنچه گویی عمل کاشت مو انجام نداده است.

– اکثر موهای کاشته شده از هفته سوم تا ششم شروع به ریزش می کنند. در این مرحله بیمار نگران شده و تاثیرگذاری این عمل زیر سوال می رود.

– در این مدت بیمار باید آرام و خونسرد باشد. چرا که اگرچه موهای کاشته شده ریزش پیدا میکنند. اما ریشه ها هنوز باقی مانده اند. بنابراین موهای محکم‌تری شروع به رشد میکنند.

– بیمار از ماه ششم به بعد متوجه تغییرات ناگهانی در موهای خودش می شود.

– رشد موها به صورت تصاعدی و آهسته تا ماه دوازدهم ادامه پیدا می کند. نتیجه این رشد در صددرصد موهای کاشته شده مشهود است.

– در ماه سوم و ششم بیمار عکس هایش را برای ما ارسال می کند.

–  از ماه دوازدهم به بعد یک وقت ملاقات با پزشک متخصص. به بیمار داده می شود تا ارزیابی ها انجام شود.

– موهایی که کاشت میشوند کد ژنتیکی مربوط به طاسی را ندارند. به همین دلیل موهای کاشته شده دچار ریزش نمی‌شوند. از این جهت این نتایج دائمی هستند.

 

تفاوت کاشت مو به روشFIT با روش کاشت موFUT

روشFUT، روش قدیمی پیوند مو است. در این روش از پشت سر(از بافت اهدا کننده)، نواری برداشته می شود. زیر میکروسکوپ برده شده و به پیوندهای فردی واحد فولیکولی برش داده میشود. روشFUT  برای طاسی های وسیع مناسب تر است. در این روش تا ۳ هزار پیوند ممکن است انجام شود. با این وجود پس از عمل جراحی پوست سر مدت زمان طولانی. را نیاز دارد تا به طور کامل بهبود پیدا کند. زخم هایی که در سرتاسر پوست سر ایجاد شده و جایشان باقیمانده نیز توسط موهای بلندتر پوشانده می‌شوند. جراح با استفاده از پانچ تخصصی در روشFIT  موها را از پوست سر بدون آسیب برمیدارد. در کاشت مو به روشFIT  پوست سر سریعتر بهبود می یابدّ زیرا این روش غیر تهاجمی است. بیمار پس از عمل جراحی تا ۱۰ روز هیچگونه علائمی نشان نمی دهد.